Část sochy, revolver, lahve. Potápěči prohledali dno Vltavy u Karlova mostu

Celý víkend pracovali potápěči ve Vltavě u Karlova mostu. Snažili se objevit, zda se pod vodou neskrývá něco, co by mohlo pomoci doplnit bílá místa v historii Prahy. Dvoumetrová hloubka u úpatí Staroměstské mostecké věže byla nakonec spíš plná drobných překvapení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Šefců z NPÚ ukazuje plastickou výzdobu na soše sv. Iva na Karlově mostě. Její část se našla při podvodním průzkumu | Foto: Eva Rajlichová

V chladné vltavské vodě, která měla jen dva stupně, se se svými kolegy o víkendu střídala i Jana Hřebejková. Při zimním potápění bývá dobrá viditelnost, ale zato si žádá důkladné oblečení.

„Pod tím mám mikinu a pod ní termo tričko. Dovnitř neteče, máme všichni suché obleky.“

Ukázalo se, že pod vltavskou hladinou se skrývá leccos. Zatímco v sobotu vedly lešenářské komponenty, v neděli převažovaly opukové kameny. Mezi nimi se skrýval i kousek z plastické výzdoby ze sochy svatého Iva z Karlova mostu.

Přehrát

00:00 / 00:00

U Karlova mostu natáčela Eva Rajlichová

„Podle stavu nálezu se dá soudit, že to do Vltavy spadlo už možná někdy v 19. století. Bylo to zajímavé zjištění, že tento prvek přežil tu dobu, že se dochoval v poznatelném tvaru,“ říká Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

Novodobé nálezy byly rozmanité, našel se revolver, který půjde na balistickou expertízu, pár mobilních telefonů, fotoaparáty, mince a lahve od alkoholu.

Muzeum hlavního města Prahy investovalo do třídenního podvodního průzkumu 100 tisíc korun. Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu už vytipoval další místo, kde by stálo za to vltavské dno projít.

„Pod Vyšehradem, protože tam se bojovalo, střílelo, když husité obléhali v roce 1420 Vyšehrad. Využívali tam nějakou metodu, kdy i zahrazovali řeku a dokonce snad i používali nějakou technologii potápění. Myslím, že by to stálo za zkoušku, i když je tam větší hloubka a bude tam i silný proud.“

Nejzajímavější nálezy potápěčů uvidí za pár měsíců návštěvníci staroměstské mostecké věže v připravované expozici.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme