Část středočeských starostů protestovala proti systému rozdělování dotací

Zhruba 50 starostů a starostek protestovalo před sídlem Středočeského kraje v Praze. Kritizovali systém přidělování dotací, který je podle nich netransparentní a upřednostňuje ty obce, v jejichž čele stojí člen ČSSD nebo KSČM. Koalice právě těchto stran teď v kraji vládne. Vedení kraje ale zavedený systém měnit nehodlá, protest považuje za počátek předvolebního boje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace některých středočeských starostů proti údajně nespravedlivému rozdělování dotací před Krajským úřadem Středočeského kraje v Praze

Demonstrace některých středočeských starostů proti údajně nespravedlivému rozdělování dotací před Krajským úřadem Středočeského kraje v Praze | Foto: Filip Jandourek

Symbolem akce se stal medvěd. Zástupci samospráv tak chtěli připomenout příslovečné porcování medvěda. Demonstrovat přišel i starosta Věslav Michalik z Dolních Břežan z hnutí Starostové a nezávislí.

„Některé obce jsou dlouhodobě a systematicky krajem protežovány a některé jsou dlouhodobě neúspěšné,“ uvedl.

Například podle kolínského starosty Víta Rakušana (ze Změny pro Kolín) přiděluje kraj peníze obcím podle politické příslušnosti starostů. A není sám, kdo si to myslí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady k rozdělování dotací přiblížil starosta obce Radovesnice II Václav Janík. Téma pak komentovala analytička ČRo Marie Bastlová

Petici, která krajskou dotační politiku kritizuje, podepsalo už více než 20 starostů z celého kraje. Kromě Kolína se přidaly třeba Příbram, Pečky, Uhlířská Lhota, Polepy a další.

„Stačí se podívat na internet, kde je každý rok zveřejněný seznam přidělených dotací, a figurují tam stále ty samé obce. A když člověk trochu zapátrá, tak zjistí, že ve vedení těch obcí vždycky sedí lidé z ČSSD, KSČM. A tam, kde jsou starostové nezávislí a nemají svoje 'želízko v ohni', tak holt přijdou zkrátka,“ popisuje svoje zkušenosti starosta středočeské obce Radovesnice II Václav Janík (za STAN).

Hejtman Miloš Petera (ČSSD), který argumenty starostů odmítá, účastníky demonstrace nepřijal. Omluvil se, že má jednání rady. Prohlášení účastníků tak přijala tisková mluvčí.

„Z finančních prostředků z fondů jde 75 procent do obcí, kde je nezávislý starosta. Deset až jedenáct procent je z ČSSD, kolem osmi až devíti procent je z KSČM a stejný počet je i z ODS,“ řekl Petera.

Demonstrace některých středočeských starostů proti údajně nespravedlivému rozdělování dotací před Krajským úřadem Středočeského kraje v Praze | Foto: Filip Jandourek

Kraj formou dotací ročně rozděluje více než miliardu korun. Jsou to samostatné krajské dotace i peníze z různých speciálních fondů. Ne všechny tyto peníze jdou ale přímo obcím. Kraj investuje také do svých zařízení.

Část peněz jde třeba na obnovu památek, na cestovní ruch, ale také do školství, zdravotnictví a do dopravy. Například letos kraj dal skoro čtyřicet milionů korun na výstavbu tělocvičny v Gymnáziu Jana Palacha v Mělníce nebo dvacet milionů na dokončení takzvané severovýchodní tangenty v Mladé Boleslavi.

Mezi častými příjemci je ale třeba i městys Cerhenice, kde je starostou hejtmanův náměstek Marek Semerád (ČSSD). Právě na jeho časté úspěchy v dotačních řízeních kritici také upozorňují.

O rozdělování menších dotací rozhoduje rada kraje, kterou od voleb v roce 2013 tvoří zástupci ČSSD a KSČM. Ta může schvalovat dotace do dvou set tisíc korun. O vyšších částkách potom rozhoduje zastupitelstvo, i v něm má ale krajská koalice pohodlnou většinu. Přesto jakékoliv ovlivňování dotačních řízení vedení kraje odmítá.

Demonstrace některých středočeských starostů proti údajně nespravedlivému rozdělování dotací před Krajským úřadem Středočeského kraje v Praze | Foto: Filip Jandourek

Michal Trnka, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme