Část vily Karla Čapka zřejmě koupí Praha 10, s jejím majitelem už uzavřela předkupní smlouvu

Skoro v zapomnění by upadl dvojdům bratří Čapků, který stojí na pražských Vinohradech, ukrytý za kamennou zdí a obklopený hustým křovím. Na jeho existenci upozornil až inzerát současného vlastníka ideální poloviny, který ho nabídl k prodeji. Dům je prohlášenou kulturní památkou a za první republiky se v něm setkávala skupina pátečníků. Radnice Prahy 10 se ho rozhodla koupit a už s prasynovcem Karla Čapka uzavřela předkupní smlouvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jmenovka Karel Čapek na domě bratří Čapků v Praze 10 | Foto: Khalil Baalbaki

Kdysi zrezivělou brankou u dvojdomu na pražských Vinohradech s rozbitými zvonky procházeli slavní pátečníci. Rodiny Karla a Josefa Čapkových znal také v okolí kdekdo. Dnes obyvatelé sousedních domů už ani netuší, kdo ve vile žil.

Přitom konkrétně Karel Čapek patří ve světě k našim nejznámějším autorům a podle badatelky z Památníku Karla Čapka ve Strži Terezy Todorové byl dlouhá léta reprezentantem myšlenek Tomáše G. Masaryka. „Dokonce ve smyslu ideálů, jako je humanita, tolerance a demokracie, žil,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodej Čapkovy vily se zajímala redaktorka Michaela Vetešková

Jako zástupkyně Čapkova památníku je ráda, že radnice Prahy 10 chce část vily včetně její pozůstalosti koupit, a vítá to i Společnost Karla Čapka či ministerstvo kultury. Podle Todorové je důležité, aby vila neztratila svůj smysl, protože Čapkovo dílo je nadčasové a osloví i současníky.

„A proto v něm může každý z nás neustále hledat poučení, ale i útěchu, protože může srovnávat, že to, co se dělo za Čapka, se děje v podstatě dodnes,“ vysvětluje.

Radnice Prahy 10 má teď tři měsíce na to, aby interiéry prošli znalci. Prolistovat se musí i Čapkovou pozůstalostí a nakonec určit, jak moc je cenná. Podle posledních zpráv jde o unikátní kousky.

„Dalo by se říct, že to je okno do minulosti. Protože ten stav skoro opravdu vypadá tak, jako kdyby Karel Čapek před chvílí odešel. Je tam původní nábytek, jsou tam jeho rukopisu, jeho fotografie, nákresy, skici i jeho kresby,“ popisuje mluvčí radnice Prahy 10 Jan Charvát.

Dům podle architekta Ladislava Machově má dva čtyřpokojové byty o rozloze 120metrů čtverečních, Karel Čapek měl pracovnu v podkroví. Vila je k mání za 49 milionů korun, včetně interiérů a dokumentů slavného prvorepublikového spisovatele. Praha 10 je rozhodnuta částku i navýšit, pokud se ve vile najdou unikáty.

Část dvojdomu k prodeji přes realitní kancelář nabídl prasynovec spisovatele a jeho manželky Karel Scheinpflug, prohlídku vily umožnil jenom vážným zájemcům o koupi – tedy zástupcům Prahy 10, se kterou už uzavřel předkupní smlouvu.

Proti prodeji možným soukromým investorům protestovali před časem jak potomci Josefa Čapka, tak společnosti, které o odkaz bratří Čapků pečují.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme