Část vojáků amerického konvoje uctí v Plzni památku padlých Američanů

Do Plzně dnes přijede delegace amerických vojáků. Členové konvoje, který který Českem projíždí z Pobaltí do Bavorska, uctí památku padlých amerických vojáků během 2. světové války. Setkají se také s vedením plzeňské radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký vojenský konvoj v ČR, Vyškov kasárna | Foto: Filip Jandourek

Na plzeňskou radnici má skupina zhruba 15 amerických vojáků přijet přibližně v poledne. Skupinu vojáků povede velitel konvoje americké armády Timothy Payment.

„Bude to za účasti amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira, dále zástupců ministerstva obrany, krajského vojenského velitelství Plzeň. Mezi dalšími hosty bude například kardinál Dominik Duka nebo plzeňský biskup František Radkovský,“ upřesnila mluvčí magistrátu Eva Barborková. Součástí delegace budou i další hosté a významné osobnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zhruba 15 vojáků amerického konvoje uctí v Plzni památku padlých Američanů, natáčel tam Lukáš Milota

Na radnici se podle ní američtí vojáci příliš nezdrží. „Primátor Plzně Martin Zrzavecký při krátkém setkání požádá hosty, aby se podepsali do pamětní knihy, a pozve je k malému občerstvení,“ popsala.

Z radnice zamíří američtí vojáci na Americkou třídu. „Na žádost americké armády, která projevila zájem uctít památku padlých amerických vojáků za 2. světové války, se hosté přesunou k památníku Díky, Ameriko!,“ doplnila mluvčí. Uctění památky a položení květin u památníku se účastní zástupci Plzně.

Pietní akt u památníku začíná v půl jedné a může se ho zúčastnit i veřejnost. „V souvislosti s tím budou u pomníku postaveny zábrany, aby byla zajištěna bezpečnost delegace a hostů. Připravena jsou i menší dopravní omezení, která by ale výrazně neměla omezit dopravu,“ upozornila mluvčí.

Celý americký konvoj se k Plzni přiblíží ve středu, kdy se vojáci budou vracet z Prahy po dálnici D5 na svou základnu v bavorském Vilsecku. Reakce na průjezd Američanů Českem jsou různé.

Zatímco někteří lidé přijdou dnes americké vojáky vítat a jak před radnicí, tak u památníku jim budou děkovat za osvobození města před 70 lety, chystají se i protesty. Obě skupiny chtějí vyjádřit svůj názor i zítra v okolí dálnice.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme