Část zaměstnavatelů sledování pracovníků hájí. Středočeský kraj dohlíží na počítače úředníků

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů se Česká pošta chová nezákonně, když sleduje už několik měsíců pomocí GPS pohyb svých doručovatelů. Největšího distributora dopisů a balíků v Česku se však zastávají někteří další zaměstnavatelé. Sledování pracovníků je podle nich v současné době nutností. Systém, který kontroluje pohyb a práci úředníků, má i Krajský úřad Středočeského kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středočeský krajský úřad | Foto: Pavel Pavlas

Opatření mají na krajském úřadě už více než rok. Začíná to u vstupu do úřadu, kde jsou dva turnikety. Nahlásit na recepci se musí každá návštěva. Potom, co obdrží kartu, projde turniketem a už ji nikdo nikde nekontroluje. Procházet se může po budově, kde chce.

Turnikety nechalo vedení Krajského úřadu nainstalovat zhruba před rokem. Chtělo zamezit volnému pohybu osob i znát jejich přesný počet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opatřeních na Krajském úřadě Středočeského kraje natáčel redaktor Pavel Pavlas.

„Zejména z hlediska protipožární bezpečnosti. Protože je tady x zaměstnanců, zhruba stejný počet sem přijde denně klientů,“vysvětlil ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina z ČSSD.

Přiznal však, že druhým důvodem bylo sledování zaměstnanců. Pracuje jich tu skoro 600. Někteří z nich často prý nedodržovali pracovní dobu a odcházeli třeba na nákupy nebo delší obědy.

„Poctivým zaměstnancům to nevadí, ti, kteří se snažili, nebo snaží zneužívat pracovní dobu, tak teď nemůžou,“ řekl Štetina.

Turnikety nejsou jediným nástrojem, pomocí kterého hejtmanství kontroluje úředníky. Každý vedoucí má možnost sledovat i to, co jeho podřízený dělá na počítači.

„Na jakých souborech pracuje, jestli pracuje na souborech, které se týkají správního řízení, souborech, které se týkají služební záležitosti,“ dodal Štětina. Úředníci mají zablokované i některé internetové stránky, například přehrávač videí YouTube.

Facebook si prý úřednice otevře

O sledování počítačů zaměstnanci úřadu vesměs vědí. „Já vím, že to zaměstnavatel může kontrolovat, ale já doufám, že to nějak nevyužívá,“ podotkla úřednice Jana.

Přiznala, že v práci třeba navštěvuje třeba Facebook. „Je to tak, že to třeba ráno otevřu a sem tam se tam podívám, ale není to tak, že bych tam byla celý den,“ uvedla Jana.

Česká pošta nesmí podle ÚOOÚ kontrolovat doručovatele pomocí GPS

Číst článek

Zablokovat internetovou sociální síť Facebook se vedení hejtmanství zatím nechystá. Postihy za její návštěvu nechává na jednotlivých vedoucích.

Před několika lety hráli zdejší úředníci na počítačích karty a koukali na erotické stránky. To se však bez trestu neobešlo. Jeden z úředníků přišel okamžitě o práci, dalších šest pak o prémie.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme