ČD umožňují zkušebně platit za lístek ve vlacích kartou. Zatím v Olomouckém kraji

V některých rychlících v Olomouckém kraji mohou cestující platit za jízdenky platební kartou. České dráhy novinku zkoušejí na tratích Šumperk - Brno a Olomouc - Břeclav. Za první měsíc zatím Dráhy velký zájem u cestujících nezaznamenaly. Vyhodnocovat výsledky budou až na jaře a pak rozhodnou, jak s novinkou naloží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezkontaktní platební karta | Foto: Marián Vojtek

V Olomouckém kraji mají průvodčí dvě takto vybavené přenosné pokladny a střídají si je na tratích Šumperk - Brno a Olomouc - Břeclav. Když cestující platí za lístek ve vlaku, nabídnou mu možnost použít kartu. Platební terminály umí přijmout jak kartu s čipem, tak i bezkontaktní platební kartu.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČD začaly testovat platbu za lístek ve vlacích kartou. Zatím v Olomouckém kraji. Natáčela o tom Anna Soldátová

Mluvčí Českých drah Kateřina Šubová prozradila, že každý den tuto možnost využije několik cestujících:

„Čeští zákazníci nejsou na tuto službu zvyklí, ale v případě, že chtějí být odbaveni ve vlaku, nemají koupený jízdní doklad, a vlaková četa má právě v testu přenosnou pokladnu, proaktivně nabídne cestujícímu možnost zaplacení bezhotovostně. A cestující toho většinou využijí. Jde zatím o jednotlivé nákupy během dne v řádu jednotek.“

České dráhy se tímto krokem chtějí posunout dále v modernizaci služeb. Kartou se už dá ve vlacích dávno platit například v jídelních vozech.

Nejsložitější bylo prý vymyslet takový systém, který by umožnil cestujícím platit kartou kdykoliv během jízdy. Na mnoha místech totiž není signál a platební terminál, nazývaný POS, se nemůže spojit s bankou. Podle Kateřiny Šubové ale cestující kolísání signálu nepocítí.

O budoucnost bezhotovostních plateb se České dráhy nebojí. Potenciál je prý v každém kraji.

Názory cestujících se různí, ale většinou novinku vítají. Výsledky budou Dráhy zkoumat nejdříve letos v březnu. Zaměří se hlavně na to, jaký je zájem cestujících a jak jsou platební terminály spolehlivé.

Anna Soldatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme