Čekárny alergologů se začínají plnit kýchajícími pacienty

Alergici na Vysočině opět začínají kýchat. Kvůli teplému a slunnému počasí v uplynulých dnech odstartovala pylová sezona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři protestují proti poklesu příjmů ambulancí i nemocnic | Foto: Filip Jandourek

První pacienti přicházejí tento týden i do ordinace jihlavské lékařky Ivy Pernicové.

„Já se zeptám, jestli má někdo v rodině nějakou alergii?“ říká lékařka. „No, babička má na srst a bratr má na pyly,“ zní odpověď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o alergicích natočila Lucie Maxová

Informace si do počítače o nové pacientce zapisuje lékařka Iva Pernicová. Podle ní by se lidé, kteří už na sobě příznaky pylové alergie pociťují, měli nechat vyšetřit co nejdříve. Pokud totiž nezačnou brát léky zavčas, mohly by si v následujících týdnech přivodit další zdravotní komplikace.

„Můžou se přidat v plné pylové sezoně i jiné potíže jako dráždění ke kašli nebo dechové potíže, které přitom předtím neměli.“

Doktora by tak nyní měli vyhledat všichni pacienti, kteří jsou alergičtí na břízu nebo lísku. Patří mezi ně i čtrnáctiletá Martina z Jihlavy, která si k lékařce přišla pro injekci.

„Tak hotovo, posadíte se do čekárny."

„Můžu se zeptat, bolí to nějak ta injekce?“ ptá se reportérka. „No, tak určitě je to nepříjemné,“ říká statečná školačka, která si drží bolavé rameno. Alergií trpí už od svých šesti let.

„Tak určitě mi slzí oči, mám rýmu, třeba se i dusím. Mám ty pyly, pak zvířecí srst, roztoče, prach. Tak asi všechno.“

Každý den proto musí brát čtrnáctiletá dívka prášky, aby předešla například astmatu, které při neléčení alergie také hrozí.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme