Čelákovické muzeum podle auditorů neodvedlo některé daně. Případ šetří policie

Středočeští policisté začali prošetřovat nesrovnalosti v hospodaření Městského muzea v Čelákovicích u Prahy. Muzeum podle auditorů neodvádělo v letech 2006 až 2010 daně za pracovníky, kteří s muzeem spolupracovali na takzvané pracovní dohody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý místostarosta a jedna ze zpráv auditorů | Foto: Pavel Pavlas

Na nesrovnalosti v účetnictví přišel nový ředitel muzea David Eisner, který ho začal vést zhruba před rokem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Pavlase o msrovnalostech v účetnictví v muzeu Čelákovice v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Jednalo se o rozsáhlé překračování limitu 150 hodin tohoto provedení práce a jelikož z těchto dohod se neodvádí zdravotní a sociální pojištění, ani není sráženo ze strany zaměstnance, tak se jednalo o porušení zákona,“ řekl David Eisner.

Z jiných dohod, které měly překročení 150hodinového limitu automaticky smlouvu o provedení práce nahradit, se už daně odvádět musí.

„Rozsah, ke kterému jsem dospěl, byl dva až tři tisíce hodin za rok na dohodu o provedení práce. A to bylo číslo velmi alarmující, proto jsem to oznámil,“ doplnil současný ředitel muzea.

Pokud se prokáže, že čelákovické muzeum, potažmo radnice, opravdu tyto daně nezaplatily, budou je muset odvést dodatečně, včetně vysokého penále. Pravděpodobná škoda by se tak mohla vyšplhat na půl až jeden milion korun, a to není podle zdejšího starosty Josefa Pátka vůbec málo.

„V rozpočtu je samozřejmě nemáme. Je to velmi nepříjemné, protože letošní rok máme finančně hodně vypjatý, ale ty peníze samozřejmě budeme muset najít. Bude to samozřejmě na úkor nějaké jiné investiční akce, kterou budeme muset posunout na příští rok,“ uvedl starosta.

Muzeum Čelákovice - jedna z budov muzea | Foto: Pavel Pavlas

Minulé vedení čelákovické radnice pochybení odmítá. Podle bývalého místostarosty Luboše Riedla, který měl kulturu na starosti, chyboval bývalý ředitel muzea.

„My jsme pravidelně činnost muzea auditovali. Nakonec výsledky auditu vedly až k odvolání ředitele muzea, ale ke skutečnosti, že docházelo k přečerpávání počtu odpracovaných hodin a dohody o provedení práce, o této skutečnosti jsem skutečně nevěděl ani já, ani moji kolegové,“ řekl Luboš Riedl.

Bývalý ředitel čelákovického muzea Jaroslav Špaček, který ho vedl 37 let, žádost o rozhovor odmítl. Nechce nic komentovat do doby, než policie ukončí vyšetřování.

Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme