Celkově přicházejí starší voliči, mladých ale přibývá, říká předsedkyně volební komise

Česko rozhoduje o složení krajských zastupitelstev a o třetině senátu. Své hlasy mohou lidé odevzdat ještě zítra od 8 do 14 hodin. Například na Jesenicku zamířili dnes k urnám většinou penzisté a lidé ve středním věku. Mladé lidi volby tolik netáhnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ČR začaly volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu | Foto: Filip Jandourek

Řada mladých lidí nemá v politiky důvěru, někteří se o ně vůbec nezajímají. Devatenáctiletý Josef Uchytil ale patří mezi teenagery, kteří chtějí svůj názor vyjádřit.

„Myslím, že je opravdu důležité jít k volbám, protože ten, kdo k nim nejde, nemá potom právo si jakkoli stěžovat,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladé lidi letošní volby příliš nelákají a nových voličů mezi náctiletými je málo. Jednoho z nich Radiožurnál přece jen na Jesenicku našel. Reportáž natočila Andrea Švubová

Pokud by něco chtěl změnit a ovlivnit, týkalo by se to podle něj především školství. „Hlavně problematiky státních maturit. Nemyslím ale, že je to záležitostí senátních voleb, spíš voleb do Poslanecké sněmovny,“ dodává.

„Co se týká našeho regionu, nezaškodilo by se více věnovat třeba zlepšení kvality komunikací. A měli bychom se zaměřit i na nezaměstnanost. Bylo by dobré vytvořit nějaká místa. Mladé lidi totiž tady nic nedrží, odcházejí do velkých měst a do zahraničí. Mě tady v tomto okamžiku nic nedrží,“ přiznává.

K volbám se ale jít rozhodl. A jeho spolužáci se prý chystají volit také. Předsedkyně volební komise potvrzuje, že celkově přicházejí k volbám starší lidé, přesto podle ní mladých voličů přibývá.

„Volí spíše starší voliči, mladší voliči jsou spíše ojedinělým jevem. Ale myslím, že poslední dobou mladších přibývá. Takže je trend, že se to zlepšuje. Většinou přichází celá rodina. Takže rodiče většinou své děti už instruují, co kam dát,“ popisuje předsedkyně volební komise.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme