Celníci a policie vážili na D11 kamiony a dodávky, polovina byla přetížená

Masivní kontrolu kamionů a dodávek si na pondělí připravili policisté spolu s celníky na královéhradecké dálnici D11. U řidičů kontrolovali například to, jestli mají v pořádku doklady nebo jestli dodržují povinné přestávky. U vozidel je zajímal technický stav a také to, jestli nejezdí přetížené. Překročení limitů odhalila mobilní váha u více než poloviny kamionů a dodávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola kamionů a dodávek na dálnici D11 | Foto: Martin Pařízek

„Z deseti zkontrolovaných zvážených vozů jich bylo šest přetížených, zatím se ukládaly pokuty do 2000 korun,“ říká Martina Kolinská z Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

„Má to hlavně preventivní charakter z bezpečnostních důvodů, protože přetížené vozidlo nejenom ničí silnici, ale může dojít i k dopravní nehodě,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více než polovina kamionů a dodávek jezdí po dálnici D11 přetížených. Odhalila to kontrola celníků a policie. Natáčel Ondřej Vaňura

Do pondělní akce se zapojily desítky policistů. Kontrolním stanovištěm se stalo uzavřené dálniční odpočívadlo před sjezdem na Opatovice nad Labem.

„Na dálnici jezdí hlídky, které vytipují vozidlo ke kontrole, přivedou ho sem a zde provedeme kontrolu,“ popisuje vedoucí oddělení silničního dohledu hradecké krajské policie Vladimír Košťál.

Kontrola bývá hodně důkladná. Za hodinu tak celníci s policií prověří zhruba deset kamionů.

„U řidičů se kontrolují doklady potřebné k provozu a řízení vozidla, což je zelená karta – doklad o pojištění, doklad o registraci vozidla, řidičský průkaz. Dále se u kamionů kontrolují sociální předpisy pro nákladní dopravu, ze kterých zjistíme, jestli řidiči dodržují předepsané pauzy,“ vyjmenovává Košťál.

Řidiči se nevěnují řízení

Policie do akce nasadila také neoznačený autobus, který umožňuje nenápadně zkontrolovat, jestli se řidiči nákladních aut věnují řízení. Odhalil 11 přestupků.

„Většinou se jednalo o to, že řidič v ruce držel mobil nebo radiostanici, dále například jeden řidič komunikoval skrze počítač a několik dalších nemělo za jízdy použité bezpečnostní pásy,“ dodává Jan Čížkovský z hradecké krajské policie.

V podobných kontrolách budou policisté i celníci pokračovat i v dalších dnech.

Kontrola kamionů a dodávek na dálnici D11 | Foto: Martin Pařízek

Ondřej Vaňura, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme