Celníci na Královéhradecku kontrolují kamiony rentgenem. Našli tabák i drogy

Královéhradečtí celníci v tomto týdnu kontrolují kamiony. Kromě běžných prohlídek se do nákladních aut dívají i pomocí speciálního mobilního rentgenu. Během chvíle dokáže odhalit i na první pohled neviditelný náklad.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pojízdný velkokapacitní rentgen

Pojízdný velkokapacitní rentgen | Foto: Celní ředitelství

Policisté odchytávají kamiony u odstavného parkoviště celní správy v Náchodě a naváží je k připravenému mobilnímu rentgenu. Vypadá jako klasický kamion s kontejnerem, rentgen ve výsuvném rameni ale dokáže prosvítit až 30centimetrovou vrstvu oceli.

„Můžeme s tím zkontrolovat kamion, dodávku. Náklad se nemusí vyndávat ven, ale zjistíme, co se v útrobách nachází,“ popsala postup Martina Kolinská z Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá kontrola kamionů mobilním rentgenem, byl zjišťovat Ondřej Vaňura

To, co má vůz podle dokladů převážet, pak celníci porovnají se skenem. Nejčastěji nacházejí neproclené cigarety, naftu v kanystrech a úplnou výjimkou nejsou ani drogy.

Podle vedoucího skupiny mobilního rentgenu Petra Salavce pašují řidiči cigarety ve všem možném. Našli je i v rezervě.

V tomto týdnu objevili celníci v Náchodě u tří Ukrajinců více než 11 tisíc kusů cigaret různých značek s ukrajinskou tabákovou nálepkou. Únik na spotřební dani byl zhruba 37 tisíc korun. Našli i tabák.

„Bylo to 1200 kilogramů tabáku už odřapíkovaného, to znamená podléhajícího spotřební dani. Objevili jsme ho díky rentgenu. Jeho hodnota byla kolem 2,3 milionu, únik na spotřební dani by byl také 2,3 milionu,“ řekla Martina Kolinská.

Mobilní rentgen je v Česku jen jeden. „Střídáme se s ostatními kraji, s ostatními celními úřady. Je stanovený kontrolní plán, který samozřejmě dopředu nesdělujeme. Tady ho máme většinou tak dvakrát do roka.“

V minulosti odhalili celníci při prohlídce kamionu díky mobilními rentgenu v Rozvadově i skupinu běženců.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme