Celníci zadrželi v Rozvadově dodávku s nelegálními uprchlíky ze Sýrie

Patnáct uprchlíků ze Sýrie zadrželi v pátek celníci na hraničním přechodu Rozvadov. Dodávka mířila z Maďarska do Německa, v tuto chvíli zadržené muže vyslýchá policie. Řidič by mohl být obviněn z trestného činu převaděčství a Syřané z přestupku za nelegální pobyt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celní správa (ilustrační foto) | Foto: Michal Trnka

Mladí muži do 25 let při běžné kontrole neměli u sebe žádné doklady. Úřady v neděli rozhodnou, jestli skupinu vrátí do Sýrie, nebo zda muži poputují do některého z uprchlických zařízení.

Podle ředitele azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáše Haišmana se většinou nelegální migranti v česku usazovat nechtějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celníci zadrželi v Rozvadově dodávku s nelegálními uprchlíky ze Sýrie. Podrobnosti zjišťovala Eva Rajlichová

„Nemáme indikaci toho, že bychom byli cílovou destinací. Všichni ti, kteří tady byli zachyceni - a jejich velmi málo ve srovnání s ostatními státy, jsou ti, kteří směřují do Německa, do Švédska nebo někam do západní Evropy,“ uvedl Haišman.

Ze Sýrie zmítané občanskou válkou uprchly do některé z okolních zemí podle odhadu humanitární organizace Člověk v tísni přes čtyři miliony lidí. Do Evropy se rozhodlo odejít zhruba jen asi 15 procent z nich.

„Tím, že jsou všechny legální migrační cesty do Evropy uzavřené, tak oni musí volit cestu velmi nebezpečnou spoléhat se na pašeráky, kterým platí desetitisíce až statisíce v přepočtu na koruny. A to si opravdu nemůže dovolit každý,“ doplnila migrační koordinátorka Charity Česká republika Klára Boumová.

Situaci v Sýrii označují pracovníci nejrůznějších charitativních organizací za největší humanitární katastrofu současnosti. Kritický stav je hlavně na severu země, kam až donedávna neproudila mezinárodní pomoc.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme