Cementárnu Čížkovice čeká test spalování kalu. Už jím začala topit

V cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku začne zítra čtyřiadvacetihodinová mimořádná zkouška spalování odpadu z ostravských kalů s měřením emisí. Její výsledky budou známy do 4 až 6 týdnů. Podnik však začal spalovat první tuny odpadu už dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čížkovická cementárna Lafargue | Foto: Miroslav Zimmer

S navážením takzvaného Geobalu 4 se začalo v sobotu, ke kontrolní zkoušce ho bude k dispozici asi 150-200 tun.

Proč se spaluje už ode dneška, vysvětluje za cementárnu Milena Hucanová: „Aby takzvaně nasytil ten systém. Aby to bylo opravdu ovlivněné tím Geobalem 4, tak už jeden den před tím se tím musí začít topit, musí se to začít přidávat do toho paliva.“

Měření bude sledovat obsah devíti těžkých kovů a dalších nebezpečných látek a obstará ho akreditovaná laboratoř CS Proekos. Dohlížet bude monitorovací skupina složená ze zástupců Inspekce životního prostředí, hygieniků a zdravotníků, zástupců tří měst a několika obcí, ekologů i občanské iniciativy Proti kalům.

Petici proti navážení ostravských kalů na sever Čech podepsalo už více než 9300 lidí. Uvedla to Rita Vlčková z litoměřické občanské iniciativy Proti kalům, která petici v uplynulých dvou týdnech pořádala. Petiční archy předají aktivisté Ústeckému kraji a ministerstvu životního prostředí.

Miroslav Zimmer, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme