Cena je vysoká a přístupové cesty navíc, kritizují odkup pozemků od Prahy 4 vlastníci domů

Vlastníci nemovitostí v Praze 4 by si měli od městské části odkoupit pozemky, na nichž stojí jejich domy, a také přístupové cesty k nim. Rozhodla o tom na konci roku tamní radnice. Některým bytovým družstvům se takový postup nelíbí a kritizují i cenu, kterou městská část za pozemky požaduje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Spořilov v Praze

Sídliště Spořilov v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Měli jsme smlouvu uzavřenou na 99 let, a ta nám byla svévolně starostou Prahy 4 Caldrem zrušena s tím, že je neplatná a jsme nuceni si koupit pozemek,“ poznamenal předseda jednoho z bytových družstev, jichž se spor týká František Havlík.

Samotná koupě by jim prý pronajímatelům nevadila a měli by o ni zájem. „Ale ta cena, která je nastavena dle magistrátních cenových map, nám nesedí,“ dodal Havlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ondřej Tuček

Pomocnou ruku majitelům nemovitostí z Prahy 4 nabídla podle Havlíka opoziční Strana zelených.

Na setkání prý nejen zpochybnila právní legitimitu vypovězení pronájmů, ale uvedla i precedens z Prahy 6, kde radnice vyšla vlastníkům vstříc a pozemky pod nemovitostmi nabídla za minimální ceny, nikoli za ceny podle magistrátní cenové mapy.

Podle starosty Prahy 4 Pavla Caldra (bez politické příslušnosti, dříve ODS) je však magistrátní cenová mapa rozhodujícím faktorem.

„Mrzí mě, že nemůžeme jinak než podle cenové mapy. Já jsem Zákon o hlavním městě Praze ani nevymyslel, ani neschválil, a my prostě nemáme jinou možnost než postupovat v souladu s péčí řádného hospodáře a s ohledem na to, jaká ta cena má být, to znamená v místě a čase obvyklá,“ řekl Caldr.

Komu cesty slouží?

Se sporem souvisí také snaha radnice prodávat pozemky i s přístupovými cestami k domům. Podle slov předsedy bytového družstva Františka Havlíka tento požadavek vlastníky nemovitostí zaskočil a rozhořčil.

„Když se to řešilo – dalo by se říct půl roku – tak najednou ke konci smlouvy nebo rozhovoru jsme byli upozorněni, že si k tomu musíme koupit i přístupové cesty, které měly rozlohu vlastně trojnásobek toho našeho pozemku,“ uvedl Havlík.

Podle slov starosty Caldra však požadavek má svou logiku.

„Všechny městské části se neustále potýkají s tím, že dostávají méně a méně prostředků, takže samozřejmě na údržbu těchto účelových cestiček, které směřují k určitému domu, prostě nezbývá dostatek prostředků, a my chceme, aby se o tyto cestičky starali ti vlastníci těch domů, protože slouží čistě a výhradně jim,“ vysvětloval Caldr

František Havlík, ani další oslovení družstevníci z jeho domu s argumentem, že komunikace slouží výhradně jim, nesouhlasí. Podotýkají, že veřejné cesty už z jejich povahy logicky využívají i další lidé.

Vlastníci domů z Prahy 4, kterých se případ týká, zvažují, že se spojí do jednoho subjektu, aby jednání se starostou bylo jednodušší a efektivnější.

Ondřej Tuček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme