Cena je vysoká a přístupové cesty navíc, kritizují odkup pozemků od Prahy 4 vlastníci domů

Vlastníci nemovitostí v Praze 4 by si měli od městské části odkoupit pozemky, na nichž stojí jejich domy, a také přístupové cesty k nim. Rozhodla o tom na konci roku tamní radnice. Některým bytovým družstvům se takový postup nelíbí a kritizují i cenu, kterou městská část za pozemky požaduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídliště Spořilov v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Měli jsme smlouvu uzavřenou na 99 let, a ta nám byla svévolně starostou Prahy 4 Caldrem zrušena s tím, že je neplatná a jsme nuceni si koupit pozemek,“ poznamenal předseda jednoho z bytových družstev, jichž se spor týká František Havlík.

Samotná koupě by jim prý pronajímatelům nevadila a měli by o ni zájem. „Ale ta cena, která je nastavena dle magistrátních cenových map, nám nesedí,“ dodal Havlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Ondřej Tuček

Pomocnou ruku majitelům nemovitostí z Prahy 4 nabídla podle Havlíka opoziční Strana zelených.

Na setkání prý nejen zpochybnila právní legitimitu vypovězení pronájmů, ale uvedla i precedens z Prahy 6, kde radnice vyšla vlastníkům vstříc a pozemky pod nemovitostmi nabídla za minimální ceny, nikoli za ceny podle magistrátní cenové mapy.

Podle starosty Prahy 4 Pavla Caldra (bez politické příslušnosti, dříve ODS) je však magistrátní cenová mapa rozhodujícím faktorem.

„Mrzí mě, že nemůžeme jinak než podle cenové mapy. Já jsem Zákon o hlavním městě Praze ani nevymyslel, ani neschválil, a my prostě nemáme jinou možnost než postupovat v souladu s péčí řádného hospodáře a s ohledem na to, jaká ta cena má být, to znamená v místě a čase obvyklá,“ řekl Caldr.

Komu cesty slouží?

Se sporem souvisí také snaha radnice prodávat pozemky i s přístupovými cestami k domům. Podle slov předsedy bytového družstva Františka Havlíka tento požadavek vlastníky nemovitostí zaskočil a rozhořčil.

„Když se to řešilo – dalo by se říct půl roku – tak najednou ke konci smlouvy nebo rozhovoru jsme byli upozorněni, že si k tomu musíme koupit i přístupové cesty, které měly rozlohu vlastně trojnásobek toho našeho pozemku,“ uvedl Havlík.

Podle slov starosty Caldra však požadavek má svou logiku.

„Všechny městské části se neustále potýkají s tím, že dostávají méně a méně prostředků, takže samozřejmě na údržbu těchto účelových cestiček, které směřují k určitému domu, prostě nezbývá dostatek prostředků, a my chceme, aby se o tyto cestičky starali ti vlastníci těch domů, protože slouží čistě a výhradně jim,“ vysvětloval Caldr

František Havlík, ani další oslovení družstevníci z jeho domu s argumentem, že komunikace slouží výhradně jim, nesouhlasí. Podotýkají, že veřejné cesty už z jejich povahy logicky využívají i další lidé.

Vlastníci domů z Prahy 4, kterých se případ týká, zvažují, že se spojí do jednoho subjektu, aby jednání se starostou bylo jednodušší a efektivnější.

Ondřej Tuček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme