Centrální márnice v Praze je zbytečná, tvrdí pohřební ústavy

Nové vedení města uvažuje o realizaci projektu centrální pražské márnice, který vznikl již před třemi lety. Stavba za odhadovaných 150 milionů korun je ovšem podle pracovníků pohřebních služeb zbytečná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na objekt typu KŽ-4 ukrytý mezi náhrobky na plešském hřbitově

Pohled na objekt typu KŽ-4 ukrytý mezi náhrobky na plešském hřbitově | Foto: Jan Lakosil

Radní Petr Dolínek, který má pohřebnictví na starosti, vidí na projektu centrální márnice mnoho pozitiv. Především stejné ceny a rovné podmínky jak pro pozůstalé, tak pro pohřební služby:

„Jde vůbec o samotný princip, aby se všechno zjednodušilo, aby bylo naprosto jasné, kde je případně možné nebožtíka nalézt – a to je vlastně to hlavní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Herget informuje o reakcích na projekt centrální pražské márnice

Podle něj je sice zákonem stanoveno, jak se má se zesnulým zacházet, v minulosti ale přesto docházelo k excesům, kdy byl nebožtík nalezen na místě, kam nepatřil. Zdůraznil také, že centrální márnice už stojí i v Brně.

Pozůstalí by si také mohli zvolit pohřební ústav podle vlastního přání. „V současné době, když některý váš příbuzný zemře v nějakém ústavu, zpravidla někdo z toho domova zavolá pohřební službu a už je potom těžké měnit pohřební ústav,“ vysvětlil Dolínek.

Do centrální márnice by se sváželi lidé, kteří zemřou doma a nebo v pečovatelských ústavech. O zesnulé v nemocnicích nebo o oběti násilných činů by se dál staraly nemocnice a ústavy soudního lékařství.

Na podzim rozhodnou odborníci

Jenže to je právě problém, jak soudí František Jaderník, šéf jedné z pražských pohřebních služeb. Projekt márnice je podle něj sice hezká myšlenka, ale v praxi by přinesla spíš komplikace:

„Téměř 60 nebo 70 % se dneska pitvá. To všechno půjde do nemocnice, takže se to bude několikrát převážet. A těch pár zesnulých, kteří nejdou na pitvu, tak za ty peníze by to asi nestálo.“

Stejný názor má i Jaroslav Mangl, předseda Asociace pohřebních služeb. Současné kapacity ústavů a nemocnic jsou prý dostačující.

„Pražské pohřební služby mají ještě márnice mimo Prahu, tak když se všechno sečte, dělá to 771 míst. Vůbec netušíme, proč by se měla stavět centrální márnice za 300 milionů korun,“ vysvětlil.

Jaroslav Mangl zdvojnásobil částku záměrně, protože předpokládá, že během realizace by cena ještě vzrostla.

O tom, jestli se má v Praze centrální márnice vybudovat, nebo ne, budou na podzim diskutovat odborníci a úředníci na speciální konferenci. Teprve pak se vedení města rozhodne, jak postupovat dál.

Jan Herget, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme