Centrální sklad v Ostravě se začíná plnit starými koly. Jsou pro africké děti

V Ostravě vznikl centrální sklad starých bicyklů pro africké děti. V areálu sdružení Nová šance, která pomáhá bývalým vězňům, ho zřídila společnost Kola pro Afriku. Dorazila tam už přibližně stovka bicyklů od dárců z Bílovce na Novojičínsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistika | Foto: www.plzenskonakole.cz

Mezi staré armádní budovy uprostřed lesa na okraji Ostravy přijíždí postarší nákladní auto. Vyskakuje z něj usměvavý blonďák v montérkách. Jezdí od rána a mezi vlastní prací si odskočil do Bílovce, kde naskládal na korbu vozu stovku kol pro africké děti.

S vykládáním starých kol pomáhají muži ze sdružení Nová šance. Někteří mají za sebou vězení, o tom ale mluvit nechtějí. Pětapadesátiletý pan Rudolf zase přišel o práci a pak i o střechu nad hlavou.

„Vystěhovali mě z bytu. Hledám si práci, ale jak zjistí věk, začnou: My vám zavoláme a tak dále,“ smutně konstatuje pan Rudolf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh sbírky Kola pro Afriku sleduje i reportérka ČRo Jana Jeckelová

Je vyloženo a v čerstvě vybílené místnosti je 112 kol. Jsou různá: velká, horská, i pro nejmenší děti. S opravou starých kol pomůžou právě muži z Nové Šance.

„Vidím i nadšení těch lidí. Jsou to lidé, kteří jsou po výkonu trestu, a cítím, že je to vlastně krásné spojení. Společně budeme pomáhat dětem v Africe, ale cítím, že společně budeme pomáhat i sami sobě a těm lidem, kteří jsou v tomto sdružení,“ říká ředitel společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda.

„Budeme se snažit, aby kola byla i bezpečná, aby dětem, které tam na tom jezdí, to opravdu sloužilo a aby jim to přineslo štěstí a radost, že můžou na něm jet do školy,“ dodal.

Sbírku bíloveckých kol brzy doplní další z ostatních sběrných míst v Česku. Pětistovka opravených bicyklů pak zamíří rovnou do africké Gambie k dětem, které to mají do školy příliš daleko.

Jana Jeckelová, bre, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme