Centrum Liberce zřejmě někdo zamořil merkaptanem

Už několik lidí vyhledalo v Liberci lékařské ošetření po tom, co se nadýchali merkaptanu. Tato aromatická látka, používaná k odorizaci plynu, unikla z plynárny v centru Liberce. Společnost RWE se chystá podat kvůli šíření merkaptanu trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberec | Foto: Tomáš Adamec

I když tuto látku už pracovníci plynárny neutralizovali, začal se zápach merkaptanu šířit centrem Liberce. Podle vyjádření pracovníků pohotovostní služby RWE pravděpodobně neznámá osoba rozlévá merkaptan po centru města.

Na šetření případu spolupracují plynaři spolu s policií. Merkaptan je aromatická látka, která při nadýchání větší koncentrace způsobuje podráždění sliznice, nevolnosti a bolesti hlavy.

Všem obyvatelům v centru Liberce doporučují hasiči omezit větrání a v případě potíží přivolat lékaře.

Už včera řešili liberečtí hasiči údajný únik plynu provázený právě silným zápachem merkaptanu. Přítomnost plynu se neprokázala a situace se opakovala dnes po osmé hodině ráno. Případem se zabývá i policie.

Společnost RWE, v jejímž libereckém areálu v Kladenské ulici, také merkaptan zapáchal, ale vylučuje únik této látky ze svých zařízení. Podle jednoho z pracovníků RWE Pavla Zajíce se chystá firma podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

„RWE ve svém areálu v Liberci vůbec merkaptan neskladuje, ani ho nemá. My ho pouze v nepatrném množství přidáváme do plynu v mobilizačních stanicích. My můžeme vyloučit jakýkoli únik zemního plynu ze zařízení RWE. S největší pravděpodobností se skutečně jedná o čin třetí osoby. Připravujeme podání trestního oznámení na neznámého pachatele,“ dodal Zajíc.

Ivana Bernáthová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme