Centrum vizuální historie nabízí unikátní svědectví o holocaustu

Unikátní svědectví lidí, kteří přežili holocaust, zpřístupňuje Centrum vizuální historie Malach v Praze. O tomto víkendu v něm probíhají Dny otevřených dveří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínské ghetto

Terezínské ghetto | Foto: www.holocaust.cz

Podle profesora Jana Hajiče z matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde centrum působí, je možné shlédnout přes 50.000 audiovizuálních nahrávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janem Hajičem z matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Ranním interview Radiožurnálu

"Centrum nabízí přístup ke všem výpovědím těch, kteří přižili holocaust a kteří poskytli rozhovor v nadaci pana režiséra Spielberga v devadesátých letech. Je možno archiv prohledávat, je možno si videa nebo jejich segmenty prohlédnout," řekl Hajič.

Jak dodal, mezi nahrávkami je i svědectví tisícovky Čechů a Slováků. "Ty jsou u nás uloženy permanentně, takže tam je přístup okamžitý, k ostatním to trvá několik málo minut, než se k nám z Kalifornie dostanou," doplnil Hajič.

Soubor lidských příběhů je podle něj určen hlavně historikům, ale využívají ho i lidé z řady dalších oborů: "Používají ho jazykovědci, sociologové, psychologové, lékaři, dokonce ho používá i justice, protože, protože jsou v tom některé nové skutečnosti."

Na dny otevřených dveří bylo nutné se zaregistrovat, kapacita Centra vizuální historie je už naplněna. Zájemci se ale mohou objednat k návštěvě také ve všedních dnech.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme