Centrum Žďáru nad Sázavou hyzdí stará tržnice. Radnice ji chce přesunout

Na jedné straně se Žďár chlubí památkou zapsanou na seznamu UNESCO, na straně druhé jeho centrum hyzdí stará tržnice. Vzhledem k vysokému počtu turistů, kteří do Žďáru zajíždějí, je podle mnohých obyvatel ostudou. Žďárská radnice by v budoucnu chtěla, aby se tržnice vrátila zpět k průchodu z náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržnice ve Žďáru nad Sázavou | Foto: Andrea Kratochvílová

Když se turisté vydají do centra Žďáru nad Sázavou a chtějí nechat své auto na záchytném parkovišti, první, co uvidí, jsou ohyzdné stánky, kde ve velké míře ani nikdo neprodává. Válejí se tam ale trubky a poletují použité sáčky.

„Myslím, že by mohla vypadat líp. Copak, mně se líbí kryté tržnice, jak jsou v cizině. Na zeleninu by tady měla být lepší tržnice, protože ta se tady moc neprodává,“ říká paní Marie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co chce žďárská radnice dělat s ohyzdnou tržnicí, zjišťovala na místě redaktorka ČRo Andrea Bartůňková.

Někteří obyvatelé Žďáru jsou ale na tržnici zvyklí. „Chodím sem spoustu let, takže mně už to ani nepřijde,“ vysvětluje Martina.

„Tržnice, která je dneska umístěná na centrálním parkovišti, to je skutečně dvacet let stará historie. Po revoluci takhle vypadaly tržnice někde v pohraničí a pro Žďár to je naprosto nedůstojná záležitost,“ upozorňuje vedoucí žďárského infocentra Stanislav Růžička.

Vedení Žďáru o problému ví už dlouho. „Jednou za čas vydáme pokyn, ať tam přijde městská policie a trhovce zpokutuje,“ uvádí starostka Dagmar Zvěřinová.

Zatím však podle ní dostávaly přednost jiné záležitosti. Teď chce město vrátit tržnici zpátky tam, kde kdysi bývala, tedy za průchodem na náměstí. „Lokalita u Many byla exkluzivní ve své době. My bychom se k této tradici chtěli vrátit,“ prozrazuje Zvěřinová.

Hned to ale nebude, přitom by podle Růžičky stačilo jen málo – porozhlédnout se po jiných městech.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme