Cenu Mosty 2010 si odnesla knihovna i autor tras v horách

Kroměřížský kulturní dům dnes hostil slavnostní vyhlášení cen Mosty 2010. Ocenění se předávala ve čtyřech kategoriích. Cenu pro instituci veřejné správy získala karlovarská krajská knihovna, a to především za dlouholeté aktivity směrem k neslyšícím. V kategorii Osobnost vyhrál Jiří Jiroudek za zmapování Jizerských a Lužických hor pro vozíčkáře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mosty 2010 Kroměříž handicapovaní cena Livia Klausová | Zdroj: ČTK

Cenu Mosty jsme nečekali, říká přesvědčivě ředitelka knihovny Eva Žáková.

„Pro nás to bylo ohromné překvapení. Když jsme viděli, že jsme vedle projektů za miliony jako mosty, autobusy, elektronické autobusové zastávky, říkali jsme si, že se jen snažíme, aby se neslyšící u nás v knihovně cítil stejně jako ti, co slyší, a za nepoměrně menší peníze,“ dodává ředitelka.

Jiří Jiroudek z Liberce si odnesl cenu za větší zpřístupnění Jizerských a Lužických hor pro ty, kteří jsou – stejně jako on sám – připoutáni na vozíku. Oceněn byl i za vydání turistických map s vyznačenými trasami.

„Zaskočilo mě to velice silně. Dělal jsem to pro sebe a ať z toho něco mají i ostatní. Jen mě mrzí, že vozíčkářů potkávám málo. Třeba jednou se mi poštěstilo být v Jizerských horách o úplňku sám a najel jsem šedesát kilometrů,“ vypráví.

„Než jsem se přerazil, provozoval jsem horolezectví, takže k horám mám blízko. Po skalách už lézt nemůžu, ale v horách se může člověk pohybovat i na vozíku,“ dodává odvahu Jiří Jiroudek.

Akci organizuje Národní rada osob se zdravotním postižením. Ceny Mosty získávají za své projekty jednotlivci i organizace, kteří podporují osoby se zdravotním handicapem.

Pavel Sedláček, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme