Cenu za čin roku převzali pražští policisté, kteří zachránili ženu uvězněnou v hořícím bytě

Dva mladí policisté z Prahy dnes obdrželi cenu za čin roku. Loni v říjnu zachránili starší ženu z hořícího bytu. Jako první tehdy dorazila k požáru bytovky ve Svatoplukově ulici na Praze 4 právě hlídka z pražské Pohotovostní motorizované jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vůz (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„V okně jsme viděli ženu a za ní už plameny. Červený plamen, černý dým. Říkali jsme, že ji musíme dostat ven z bytu. To bylo první, co nás napadlo,“ vzpomíná jeden z oceněných policistů Jan Hejpetr.

K hořící bytovce dorazili ještě před příjezdem hasičů, a tak bylo těžké se k seniorce ve třetím patře přes oheň a kouř dostat.

„Nešly vykopnout dveře, takže jsem běžel k oknu u sousedního bytu, kde jsem na ni viděl a kde už jsem viděl, že vrávorá na parapetu. Dívala se na mě a řekla, že skočí dolů, že už to nezvládne. Tak jediné, co jsem zvládl udělat, že jsem se na ni podíval a řekl jí, že musí proběhnout přes ty plameny, že pak už ji dostaneme ven,“ popsal asi nejdramatičtější okamžik zásahu druhý z policistů Petr Šulák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Evelyna Kulíšková se oceněných policistů zeptala na průběh zásahu

Mezitím už se ale Hejpetrovi podařilo prorazit dveře hořícího bytu sekerou, kterou si půjčil od sousedů. Zbývalo ještě, aby policisté 59letou ženu v šoku přiměli proběhnout přes plameny a hustý dým z bytu ven.

„Žena teda proběhla, ale proběhla moc. Proběhla do vedlejšího pokoje, takže jsme na ni museli zavolat, aby se vrátila, a v podstatě pro ni šáhnout a vytáhnout ji z toho bytu.“

Po několika minutách dorazili hasiči i záchranka a popálenou seniorku si převzali lékaři. „Nejhorší byl pohled na ni, protože jsem věděl, že pokud ji nedostaneme dolů, tak skočí dolů na beton,“ vybavuje si dojmy Petr Šulák.

Podobné zásahy sice nejsou pro oba policisty nijak výjimečné, ocenění za čin roku je ale těší. „Potěšilo mě, že byla oceněna naše práce.“ – „Já jsem rád za to ocenění, ale každopádně si myslím, že by si to zasloužilo více policistů,“ shodují se mladíci v modrých uniformách.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme