Ceny pohonných hmot na jihu Moravy od začátku roku setrvale rostou

Ceny pohonných hmot na jihu Moravy od začátku roku stále stoupají. Jak plyne z údajů společnosti CCS, litr nafty podražil asi o 30 haléřů, litr benzinu je dražší o více než korunu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ve Zlínském kraji stojí litr nafty průměrně 35,90 koruny, litr benzinu 36,20 koruny. Jihomoravský kraj patří k nejdražším v zemi. Nafta je za 36,50, benzin stojí 37 korun.

Šlápnout na plyn je tak teď zase o něco dražší. Poznal to i brněnský podnikatel Pavel Štefan. „Odběratelům vozím zboží, sám si vozím zboží. Jsou to vyšší náklady. Musím je promítnout do ceny zboží. To víte, že jo,“ říká.

Za zdražováním benzinu a nafty je růst cen ropy. Jak připomíná analytik Cyrrusu Jiří Šimara, od začátku roku podražila o 6 procent. Benzin a naftu zdražuje také vysoká daňová zátěž.

„V současnosti tvoří daně takřka 20 korun na litr Naturalu 95. Marže obchodníků a distributorů přitom řádově tvoří jen malou část ceny benzinu, jsou to asi tři koruny na litr už zmíněného Naturalu 95,“ vysvětluje.

Ceny se velmi liší v jednotlivých okresech. Například v Jihomoravském kraji jsou pohonné hmoty na Znojemsku a Hodonínsku o korunu až dvě za litr levnější než v drahém Brně. Ve Zlínském kraji tak výrazné rozdíly nejsou.

Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme