Černá kostka v Ostravě nebude. Na nové sídlo vědecké knihovny nejsou peníze

Už jen na papíře zůstane v Ostravě velkorysý projekt takzvané Černé kostky. Stavbu nového sídla Moravskoslezské vědecké knihovny letos definitivně zastavili krajští radní. Ani po 10 letech se totiž na moderní budovu ve tvaru uhelné brikety nepodařilo najít peníze. Jen na přípravách už přitom kraj investoval 40 milionů korun. Rada teď Černé kostce neprodloužila stavební povolení a místo toho se začala poohlížet po jiných variantách. Knihovníci tak stále nevědí, kdy se z nevyhovujících prostor konečně odstěhují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí podoba knihovny

Budoucí podoba knihovny | Foto: Moravskoslezská vědecká knihovna

„Mě to docela irituje. Peníze na výstavbu nového stadionu jsou, ale na kulturní stánky ne,“ rozčiluje se pravidelný návštěvník Moravskoslezské vědecké knihovny Lukáš Vaculík.

Podle něho by Černá kostka nabízela návštěvníkům větší komfort a lepší služby než současné prostory knihovny, které jsou prý více než 50 let staré.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krajští radní definitivně pohřbili plány na výstavbu Černé kostky. Moderní budova měla sloužit jako nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny

„Nejsou to prostory vhodné pro uskladnění knihovního fondu. Je tu vlhko. Pohybovat se tu není moc jednoduché, protože jsou tady velice nízké stropy, vedou tady různé trubky,“ přidává se zástupkyně ředitelky knihovny Monika Oravová.

„Máme ještě čtyři sklady různě po Ostravě, takže naši skladníci je každý den objíždějí s řidičem tak, aby ráno před otevřením knihovny přivezli dokumenty, které si žádají naši čtenáři,“ popisuje.

Původně se měla vědecká knihovna stěhovat do blízkosti ostravského Domu kultury a také krajského úřadu. Projekt krajští radní poprvé schválili před více než 10 lety. Místo velkorysé Černé kostky tam ale stále je jen louka a parkoviště.

„Kraj v žádném případě neupustil od výstavby vědecké knihovny jako takové, nicméně původní záměr za zhruba 1,5 miliardy, kdy na stavbu vědecké knihovny měl přispět stát, v tuto chvíli padl, a tedy hledáme další a schůdnější varianty,“ vysvětluje krajská mluvčí Petra Špornová.

Knihy by se mohly stěhovat do Dolních Vítkovic

Nejpravděpodobnější je podle ní umístění knihovny do areálu technické památky Dolní Vítkovice, kde už fungují muzea nebo kongresový sál.

„Uvažujeme o využití a dalším rozšíření sanace národní kulturní památky na vysoké peci čtyři a šest, a právě sem směřuje zájem techniků a architektů, kteří celou věc prověřují,“ potvrzuje ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Jestli je ale tato varianta vůbec reálná, nastíní až speciální studie, kterou si nechal kraj vypracovat. Třeba knihovnici Monice Oravové by se ale vědecká knihovna ve vysokých pecích líbila.

„Myslíme si, že by to byl unikátní projekt, i dopravní dostupnost dolní oblasti Vítkovic je poměrně bezproblémová, takže bychom určitě byli rádi a už se těšíme, ale je to pořád ještě daleko,“ uzavírá.

Kateřina Daňková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme