Černínský palác otevírá své brány. Na programu je i koncert

Sídlo českého ministerstva zahraničních věcí se dnes výjimečně otevírá veřejnosti. V rámci oslav konce 2. světové války v Evropě mají lidé možnost prohlédnout si reprezentativní prostory Černínského paláce nebo zahradu, ve které se navíc od 17 hodin koná i koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovna a byt Jana Masaryka v Černínském paláci, Jan Masaryk | Foto: Filip Jandourek

„V nejvyšším polopatře Černínského paláce je byt prezidenta Edvarda Beneše. Tady měl zázemí v době, kdy působil jako ministr zahraničních věcí. Po něm tady bydlel jeden z jeho nástupců Jan Masaryk,“ ukazuje mi architekt Zdeněk Lukeš pracovnu dvou velkých mužů 1. republiky.

Právě v tomto bytě, konkrétně v koupelně, pak také došlo k národní i osobní tragédii Jana Masaryka.

„Tam je to okno, z něhož buď byl vyhozen, nebo sám vyskočil. Na místo dopadu umístili nedávno takovou pamětní desku. To je vlastně jedno z těch dvou nádvoří Černínského paláce,“ dodává pan Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii a současnost Černínského paláce přibližuje ve své reportáži Robert Mikoláš

Pohnutý osud ale v minulosti postihl i samotný, původně raně barokní Černínský palác, který na podnět Humprechta Jana Černína z Chudenic projektoval Francesco Caratti a na jeho stavbě se následně podíleli i slavní architekti včetně Aliprandiho nebo Kaňky.

„Palác velice chátral. Černínové se ho zbavili definitivně v roce 1851, kdy ho Eugen Černín prodal eráru, a tady potom byla kasárna. Došlo k velmi brutální přestavbě té nádherné barokní budovy, takže tady místo tří a půl patra bylo potom čtyři a půl patra čili vlastně velmi radikální zásah. Stejně tak na to doplatila nádherná barokní zahrada, která byla zavezena stavebním rumem a změněna ve vojenské cvičiště,“ popisuje Zdeněk Lukeš a pokračuje:

„V podstatě se dá říct, že došlo k totální devastaci té budovy.“

Podle Zdeňka Lukeše došlo ke změně k lepšímu po vzniku Československa, kdy se opravy i přestavby chopil architekt Pavel Janák.

„Janák se velmi kultivovaným způsobem snažil vrátit původní barokní podobu paláci, což řešil i tak, že jsou tady některé novodobé zásahy. Například monumentální schodiště se nezachovalo, takže on ho postavil znovu a přiznává, že to je současný zásah, ale je to tak citlivě navrženo, že se podařilo skloubit dohromady to staré a to nové,“ přibližuje Zdeněk Lukeš.

Černínský palác, který je sídlem ministerstva zahraničí od roku 1934, se tedy opět zaskvěl v plné kráse a stejně tak i jeho barokní zahrada. A právě dnes se o tom mohou návštěvníci sami přesvědčit, přesně od 10 do 16 hodin, kdy bude do budovy ministerstva vpuštěn poslední návštěvník.

V zahradě paláce pak od 17 hodin zahrají Melody Makers Ondřeje Havelky. Jejich koncert je pro všechny zájemce zdarma.

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme