Černínský palác otevírá své brány. Na programu je i koncert

Sídlo českého ministerstva zahraničních věcí se dnes výjimečně otevírá veřejnosti. V rámci oslav konce 2. světové války v Evropě mají lidé možnost prohlédnout si reprezentativní prostory Černínského paláce nebo zahradu, ve které se navíc od 17 hodin koná i koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovna a byt Jana Masaryka v Černínském paláci, Jan Masaryk | Foto: Filip Jandourek

„V nejvyšším polopatře Černínského paláce je byt prezidenta Edvarda Beneše. Tady měl zázemí v době, kdy působil jako ministr zahraničních věcí. Po něm tady bydlel jeden z jeho nástupců Jan Masaryk,“ ukazuje mi architekt Zdeněk Lukeš pracovnu dvou velkých mužů 1. republiky.

Právě v tomto bytě, konkrétně v koupelně, pak také došlo k národní i osobní tragédii Jana Masaryka.

„Tam je to okno, z něhož buď byl vyhozen, nebo sám vyskočil. Na místo dopadu umístili nedávno takovou pamětní desku. To je vlastně jedno z těch dvou nádvoří Černínského paláce,“ dodává pan Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii a současnost Černínského paláce přibližuje ve své reportáži Robert Mikoláš

Pohnutý osud ale v minulosti postihl i samotný, původně raně barokní Černínský palác, který na podnět Humprechta Jana Černína z Chudenic projektoval Francesco Caratti a na jeho stavbě se následně podíleli i slavní architekti včetně Aliprandiho nebo Kaňky.

„Palác velice chátral. Černínové se ho zbavili definitivně v roce 1851, kdy ho Eugen Černín prodal eráru, a tady potom byla kasárna. Došlo k velmi brutální přestavbě té nádherné barokní budovy, takže tady místo tří a půl patra bylo potom čtyři a půl patra čili vlastně velmi radikální zásah. Stejně tak na to doplatila nádherná barokní zahrada, která byla zavezena stavebním rumem a změněna ve vojenské cvičiště,“ popisuje Zdeněk Lukeš a pokračuje:

„V podstatě se dá říct, že došlo k totální devastaci té budovy.“

Podle Zdeňka Lukeše došlo ke změně k lepšímu po vzniku Československa, kdy se opravy i přestavby chopil architekt Pavel Janák.

„Janák se velmi kultivovaným způsobem snažil vrátit původní barokní podobu paláci, což řešil i tak, že jsou tady některé novodobé zásahy. Například monumentální schodiště se nezachovalo, takže on ho postavil znovu a přiznává, že to je současný zásah, ale je to tak citlivě navrženo, že se podařilo skloubit dohromady to staré a to nové,“ přibližuje Zdeněk Lukeš.

Černínský palác, který je sídlem ministerstva zahraničí od roku 1934, se tedy opět zaskvěl v plné kráse a stejně tak i jeho barokní zahrada. A právě dnes se o tom mohou návštěvníci sami přesvědčit, přesně od 10 do 16 hodin, kdy bude do budovy ministerstva vpuštěn poslední návštěvník.

V zahradě paláce pak od 17 hodin zahrají Melody Makers Ondřeje Havelky. Jejich koncert je pro všechny zájemce zdarma.

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme