Černý humor obyvatel i neshody vedení města. Termín vyčištění ostravských lagun stále v nedohlednu

Hotovo mělo být už loni. Jedy z bývalé rafinerie Ostramo ale budou zatěžovat Ostravu ještě minimálně 13 let. Zaizolování nebo vyčištění 400 tisíc tun zeminy, která je pod ropnými lagunami, potrvá asi 10 roků. Vyplývá to ze závěrů znalce, který pro ministerstvo financí podrobně popsal tři způsoby, jak může stát problémy se zamořenou půdou řešit. Nejprve se ale musí odtěžit zbývající kaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná laguna v Ostravě | Foto: Lubomír Zabavík

Důchodce Stanislav, který bydlí na sídlišti Fifejdy, pochybuje, že dočká likvidace zapáchajícího areálu. Jednu z lagun má denně před očima. „Já se na ňu dívám z okna. Vyčištění nebude trvat 10, ale 15, 20 roků. A kdo to zaplatí?“ ptá se muž oslovený Českým rozhlasem.

Někteří místní obyvatelé, jako třeba Stanislav Novák, se už ale na letitý problém dívají s černým humorem. „Já myslím tak ještě dvě tři povodně a bude dost vyčištěné,“ směje se pan Novák.

Řešení za miliardy

Jak důkladně se areál bývalé chemičky vyčistí, bude záležet na penězích.

„Mezi nejlevnější a nejdražší variantou je rozdíl řádově jedné miliardy a my si musíme pochopitelně říci, kde na to vezmeme. Ta nejlevnější varianta, která nechává jedy v omezeném prostoru, není v tuto chvíli pravděpodobná a nikdo ji ani nepreferuje,“ říká náměstek ministra financí Ondřej Závodský (nestraník zvolený za KDU-ČSL), který by volil prostřední variantu.

„V té prostřední variantě by došlo ke k promíchání zeminy s nějakými stabilizačními látkami stabilizaci jedů a stavbě kontejnmentu, který by zabezpečil, aby se nešířilo nic okolo,“ vysvětluje Závodský.

Všechny varianty předpokládají rozsáhlé terénní úpravy a přesuny obrovského množství zeminy.

„V případě třetí varianty by musely být vyvezeny tuny zeminy na dekontaminační linku. Patrně by byla použita technologie termická desorpce, to znamená, že za působení velkého tepla by byly likvidovány ty kontaminované látky,“ popisuje Závodský třetí možnou variantu.

Právě toto řešení za 2 miliardy, které bude znamenat úplné vyčištění půdy, bude prosazovat město i Moravskoslezský kraj.

'Ne důkladněji, než je potřeba'

„Akceptujeme jen variantu číslo tři, protože ona jediná je zárukou toho, že laguny nebudou do budoucna představovat žádné nebezpečí a to území bude následně využitelné,“ nepřipouští primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO) jinou variantu .

Podle Závodského by to ale bylo zbytečně drahé. „Stát nemá na to, aby dekontaminoval určitý prostor pro pěstování bio zeleniny, abychom nedělali něco důkladněji, než bude v budoucnu potřeba. Ten prostor je ideální pro skladový areál, nebo něco podobného,“ myslí si Závodský.

Zatím ale není jasné, kdy se začnou těžit z lagun zbývající kaly. Je jich tam ještě 90 tisíc tun. Ministerstvo životního prostředí požaduje po firmě AVE nové posouzení vlivu na životní prostředí. Podle společnost hrozí, že nedodrží termíny a o zakázku přijde.

Petra Sasínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme