Čerství absolventi shání práci jen stěží, přiznává právě dostudovaná ekonomka

Přestože v Praze žije nejméně nezaměstnaných lidí z celé republiky, i tady shání řada lidí práci jen velmi obtížně. Poptávka zvláště v některých oborech násobně přesahuje nabídku pracovních míst, a tak si firmy mohou dovolit navyšovat své požadavky. Kromě starších lidí tak jsou nejvíce v nevýhodě čerství absolventi škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerstvá absolventka VŠ Šárka, která už několik měsíců neúspěšně hledá práci a přivydělává si na recepci | Foto: Eva Dvořáková

„Takže já jsem absolventka Provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Skončila jsem v červnu minulého roku a tak nějak od října poměrně intenzivně hledám práci a zatím nic,“ svěřuje se pětadvacetiletá Šárka, která si teď alespoň částečně přivydělává jako recepční.

Ráda by našla plnohodnotnou práci ve svém oboru, tedy jako ekonomka nebo manažerka. Zkouší ale prakticky, co se dá. Rozeslala už desítky životopisů. Většinou to však skončilo stejně - neúspěchem.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vystudovanou ekonomkou, která marně shání práci, mluvila reportérka Evelyna Kulíšková

„Já si myslím, že to je současnou ekonomickou situací nejen tady v Čechách. Pracovních míst je asi málo, absolventů je spousta. Teď v únoru vlastně vylezou další absolventi ze škol a absolvent bez praxe je dneska asi nezajímavý pro trh práce,“ zamýšlí se nad svou situací Šárka.

Z asi padesátky pokusů se jí podařilo prorazit do výběrového řízení všehovšudy dvakrát. Nakonec ale i tak v e-mailové schránce záhy objevila automaticky rozesílanou větu se zdvořilým odmítnutím.

„Ty firmy jsou náročné a i mohou být v tuto chvíli, protože těch pracovních míst je, řekněme, méně než uchazečů o práci. Takže mohou být nároční, mohou si vybírat a hlavně si mají z čeho vybírat,“ konstatuje Šárka.

Mezi stovkami uchazečů mají podle jejích zkušeností čerství absolventi opravdu jen malou šanci uspět. Přitom právě oni, pokud nemají odpracovaný alespoň jeden rok, na státní sociální podporu nedosáhnou.

„Já mám naštěstí ještě velkou podporu rodiny, mám kde bydlet, ale samozřejmě s tím, že jsem dokončila studia, tak začaly různé další povinnosti, kde musím platit něco a mám stálé výdaje, takže je to teď trošku horší a doufám, že se brzo nějaká práce najde," neztrácí naději vystudovaná ekonomka.

Míra nezaměstnanosti v okresech v lednu 2013 | Foto: ČTK

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme