Češi a Němci jednají o osudu společné železniční trati na severu Čech

Propojení české a německé železnice ve Šluknovském výběžku se stále oddaluje. Přitom by se cestování vlakem do Děčína po německém území zkrátilo na polovinu. O osudu společné trati budou dnes jednat zúčastněné strany v Dolní Poustevně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaková souprava Desiro na ústeckém nádraží | Foto: Veronika Kindlová | Zdroj: Český rozhlas

Na české straně je vše připraveno, Němci ale ještě ani nezačali. S dostavbou kolejí na dolnopoustevecký hraniční přechod váhají z úsporných důvodů. Starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka ale věří, že potřebné peníze se i díky dnešnímu jednání podaří německé straně najít:

„Tato záležitost je projednávaná tak dlouho, že by si měli najít zdroje, aby potřebné finance našli v jiných oblastech.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Suk - železnice.mp3

Němci musí ve veřejné dopravě v příštím roce ušetřit na nákladech 7,5 procenta. Úspory chtějí dosáhnout zejména omezením provozu na regionálních tratích. Proto německá stran s dostavbou chybějících kolejí do Dolní Poustevny váhá. Tento přístup se ale nelíbí české straně, která do úprav vložila zhruba 80 milionů korun.

Lidé z Dolní Poustevny se do Děčína nedostanou dříve než za 2,5 hodiny a to ještě s přestupem. Cesta přes německé území by trvala minimálně o hodinu méně. Nedořešená situace vadí i německým cestujícím, kteří by trať chtěli využívat jako turisté. Dali to najevo demonstrací na počátku října.

Ke zprovoznění železnice ze Sebnitze do Děčína se Němci zavázali v mezivládní česko-německé úmluvě z roku 2004.

Josef Suk, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme