Češi se vrací k tradicím, živé vánoční stromky opět nahrazují ty umělé

Pěstitelé stromků finišují s přípravami na předvánoční trh. V Česku se v prosinci každoročně prodá zhruba milion a půl vánočních stromečků. Stále více lidí dává přednost tradičnímu živému před umělým. I když je na nákup stromku ještě dost času, na většině plantáží se teď nezastaví a k prodeji připraví stovky kusů denně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vánoční ozdoba

vánoční ozdoba | Foto: stock exchange

Pavel Michl pěstuje na plantáži ve Skuhrově nad Bělou v podhůří Orlických hor stromky už 15 let. Právě druhá polovina listopadu je pro něj vůbec nejnáročnějším obdobím v celém roce.

„Uděláme takovou inventuru, zjistíme, které stromky v jakém počtu tady máme, řezání pak probíhá tak, abychom stromky mohli už od 1. prosince prodávat,“ potvrzuje Michl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak je těžké vánoční stromek vypěstovat, mluví majitelka stromkové plantáže ve Skuhrově nad Bělou Magdaléna Michlová

Na sedmi hektarech tu rostou tisíce stromků. Nedá se ale jednoznačně říct, který vánoční strom by byl nejoblíbenější.

„Jedle kavkazská, to už je takový v dnešní době standard. Jsou lidi, kteří jsou zvyklí na jiné – někdo chce klasický smrček, borovici. Kromě modřínu, který opadá, jde prodat v podstatě všechno,“ s úsměvem dodává Pavel Michl.

Pěstování stromků je velká věda a zákazníci jsou stále náročnější, říká Magdaléna Michlová. Ta vybírá kusy, které se dostanou už na letošní předvánoční trh.

„Je to hodně individuální, záleží na druhu, třeba taková jedle roste opravdu dlouho, může jí to trvat 8 až 12 let. Co se týká borovic, tam je to o poznání rychlejší, během 4. a 5. roku ji lze řezat jako vánoční stromek,“ vysvětluje.

Stromková plantáž ve Skuhrově nad Bělou | Foto: Ondřej Vaňura

Všechny stromky na plantáži jsou krásně rovné a upravené. Není to ale žádný přírodní zázrak, za vším stojí celoroční práce, dodává Magdaléna Michlová.

„Fůra práce se skrývá za tímhle tajemstvím. Chodit víceméně po celý rok a stromky upravovat, stříhat a osekávat větvě, aby nebyly moc do šířky. Je to i hnojení a obhospodařování půdy.“

Vánoční stromky letos podraží. Lidé zaplatí o několik desetikorun více

Číst článek

Téměř všechny druhy stromků by měly v domácnostech bez problémů vydržet zelené až do Tří králů.

Ondřej Vaňura, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme