Češi si jen pomalu zvykají na kvalitní potraviny, důvodem nemusí být jen peníze

Tuzemští spotřebitelé stále konzumují ve velkém množství potraviny, které jsou sice zdravotně nezávadné, ale jejich výživová kvalita je často dosti problematická. Více než na ni se totiž Češi soustřeďují na cenu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pečená vepřová žebra

Pečená vepřová žebra | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zájem zákazníků pak zase ovlivňuje nabídku výrobců i prodejců. Ti přiznávají, že sortiment postupně omezují, protože o dražší potraviny není příliš velký zájem. I o tom byla řeč na dnešní konferenci o jakosti potravin a potravinářských surovin, kterou už po devětatřicáté uspořádala Mendelova univerzita v Brně.

Většina spotřebitelů tvrdí, že na kvalitní potraviny prostě nemá. Ve skutečnosti ovšem na potravinách šetříme více než jiné země se srovnatelnou životní úrovní, připouští Miroslav Jůzl z Mendlovy univerzity:

„Ty potraviny nezdražily tak moc, jak se spotřebitelům může zdát, vzhledem k tomu, co si mohli koupit před 20 lety ze svého platu a co si kupují nyní, je ale velký cenový tlak na výrobce a producenty.“

Problém je i v tom, že se přejídáme, tvrdí Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Přiměřené množství kvalitních potravin je přitom za srovnatelnou cenu jako nadbytek těch levných. Klíč ke zdravé výživě je podle ní právě v množství:

„Ono se třeba říká, vepřo-knedlo-zelo že jako není zdravý pokrm, ale když si vybereme libové maso, sníme velké množství zelí a přílohu omezíme třeba jenom na dva knedlíky, tak se i z toho stane vlastně zdravý pokrm,“ říká Dostálová.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme