Česká armáda zlepšuje komunikaci pozemních jednotek a protivzdušné obrany

Česká armáda zlepšuje systém protivzdušné obrany. Zavádí nové komunikační rozhraní do pozemních jednotek, které řídí protivzdušnou obranu. Doposud si alianční jednotky předávaly informace o blížícím se raketovém nebo leteckém útoku ústně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský raketový systém protivzdušné obrany S-300

Ruský raketový systém protivzdušné obrany S-300 | Zdroj: ČTK

Takový způsob byl ale pomalý. Ve spolupráci s pardubickou firmou RETIA má teď česká armáda k dispozici nový způsob, který dokáže přebírat informace přímo z radarů a systémů jiných aliančních vojsk.

Doposud spolu alianční vojska nedokázala efektivně komunikovat. Vojenská technika sovětské výroby neuměla přebírat informace ze západoevropských zařízení, a naopak.

„Výstraha byla po rádiu, případně po komunikačních pojítkách,“ vysvětluje dosavadní praxi plukovník Ján Siedlačik z generálního štábu a připouští, že informace se k vojákům dostávaly pozdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém systému komunikace v rámci Armády České republiky informovala reportérka Iveta Záleská

Po vstupu do NATO se alianční armády, včetně české, zavázaly ke spolupráci.

„Všechny státy, které vstoupily do NATO po pádu Berlínské zdi, byly na ruské výzbroji. Technika byla unifikovaná, byla stejná jako v Polsku, Maďarsku, Slovensku. Přechod do struktur NATO nás zavazuje k určité míře interoperability,“ popisuje Siedlačik.

Nový systém, který vyvinula pardubická firma RETIA, zajistí, že si úzce specializovaná technika bude rozumět. Vojáci tak budou používat informace z radarů a vojenských zařízení i mimo bývalý sovětský blok.

„Nový systém dokáže propojit dva systémy velení a řízení a ty si dokážou předávat radiolokační informace,“ říká plukovník.

Nový způsob komunikace mezi jednotkami pozemní protivzdušné obrany česká armáda představila nejen Polsku, Slovensku, Německu, ale i zástupcům amerického vojska. Je určený hlavně pro mobilní velící jednotky, tedy do zahraničních misí mimo Evropu.

„V rámci teritoria NATO je to řešeno řekněme stacionárními systémy. Toto je a priori určeno pro jednotky, které by byly mimo teritorium NATO,“ uvádí ředitel pardubické firmy RETIA Jan Novák.

Díky lepšímu sdílení informací jednotlivých aliančních armád se zvýší bezpečnost nejen vojáků, ale i ochrana celého střeženého území.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme