Česká mincovna začala razit novozélandské dolary jako investiční zlaté mince

První kilovou zlatou minci v hodnotě 10 000 novozélandských dolarů vyrazila dnes Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Získala na to licenci z Nového Zélandu. Výhradní výrobce českých korun svůj nový produkt nabízí investorům, kteří spoléhají na to, že cena umělecky zpracovaného zlata poroste také díky sběratelské hodnotě mincí. Razit se budou čtyři hodnoty. Těch největších bude jen 150 kusů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou začala razit investiční mince z ryzího zlata ražené v licenci novozélandské mincovny.

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou začala razit investiční mince z ryzího zlata ražené v licenci novozélandské mincovny. | Zdroj: ČTK

Žluté kolečko, které právě teď držím v jedné ruce, váží tolik, co pytlík mouky. Stojí ale přes milion korun.

„Ano, je to milion. Je to podle ceny na burze, kolik to zlato momentálně stojí. Jinak to vlastní vyrytí razidel dělají odborníci a vlastní ražbu pak na lisech, které jsou k tomu určeny,“ vysvětluje výrobní ředitel České mincovny Miroslav Vítek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lenky Šumové z České mincovny v Jablonci nad Nisou v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Jeho kolega Lubomír Lietava právě to žluté kolečko, tedy budoucí kilovou zlatou minci, bere do ruky a naposledy zkoumá, jestli na ní nějaký ten kaz nenajde. Pak materiál vkládá do stroje velikosti větší ledničky a po půl minutě je hotovo.

„Dá se to pokazit mojí chybou, možná že by třeba prasklo razidlo, ale nestává se to. Ještě se nám to nikdy nestalo,“ řekl Lubomír Lietava.

Aby se nic nepokazilo ani tentokrát, sleduje také autor podoby nového dukátu v nominální hodnotě 10 tisíc novozélandských dolarů, výtvarník Luboš Charvát, který na minci zpodobnil dceru císaře Karla IV., která se stala anglickou dobrou královnou Annou.

„Omezení tam bylo jenom tím zadáním. To znamená, že jsem musel zakomponovat obličej Elizabethy královny, potom t ahistorická osobnost Anny. Tam se předpokládalo, že ji tma taky dám, že tam nebudu dávat automobil, že tam dám prostě tu královnu Ann. Ale jinak částečně to bylo volný,“ říká Luboš Charvát.

Investiční mince z ryzího zlata ražené v licenci novozélandské mincovny | Foto: ČTK

Podobu nových mincí ražených v Jablonci nad Nisou v novozélandské licenci schvalovala také novozélandská centrální banka.

„My jsme se poohlíželi, kde získat jakousi licenci. Připadalo nám trošičku nefér, abychom si kupovali něco třeba z Rakouska, z Německa nebo z nějakých starých, řekněme sousedních zemí. Řekli jsem si naopak: ‚Odskočíme až na druhý konec světa.‘ V této chvíli máme čtyři typy smart mincí zatím ve zlatě, začínáme od dvou uncí až do kilovky. Příštím rok budeme uvádět určitě další minci stříbrnou,“ vysvětluje ředitel České mincovny Radek Šulta, jak se novozélandské dolary dostaly do Jablonce nad Nisou.

Jejich emise je omezená. A tak jejich umělecká a sběratelská hodnota má překročit tu nominální.Poezie pro investory spočívá v tom, že jde o platidlo, které je na rozdíl od medailí osvobozené od DPH.

Lenka Šumová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme