Česká pošta chce zavřít další malé pobočky. Ve Skalici u Frýdku-Místku si už zvykli na výdejnu

Česká pošta má letos v plánu zrušit 226 poboček, kde je velmi malý provoz. Obce se tohoto kroku obávají. Prošla si tím také Skalice u Frýdku-Místku, kde byla poštovní pobočka zrušena už před čtyřmi lety. Místní si už prý ale zvykli na poštovní výdejní místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Víceméně zděšení, taková panika, člověk nevěděl, co bude. Jsou tady hodně důchodci, kteří nemají auto, městská doprava tady nijak moc nejezdila,“ přibližuje, jaké to je, když tradiční pošta zmizí ze dne na den, Monika Křiváková, která vede osadní výbor ve Skalici u Frýdku-Místku.

V létě roku 2009 bouchlo poštovní razítko za přepážkou naposledy a místo toho vzniklo poštovní výdejní místo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké to je, když tradiční pošta zmizí ze dne na den, zjišťoval ve Skalici redaktor Martin Knitl.

„Můžeme pochválit naše paní výdejní, vychází nám vstříc. Pokud máme nějakou zásilku, vždycky dostaneme do schránky oznámení a můžeme si to v tom časovém limitu vyzvednout,“ popisuje starší pán ze Skalice, který si prý na výdejnu zvykl.

Jak sám říká, stojí to ale na vstřícnosti paní, která doma v předsíni přijímá obálky a balíky. Je to dobré, pochvalují si další. „Není potřeba nikam dojíždět, já si myslím, že nemůže být nikdo nespokojený,“ potvrzuje jeden z místních obyvatel. Lidé ale zároveň dodávají, že mají obavy, že i o výdejnu přijdou.

Poštovní výdejna je na mírném kopci, kousek za velkým dřevěným ptačím krmítkem. Bohužel paní výdejní odmítla redaktora Českého rozhlasu přijmout. Desítky let pracovala na poště a teď si svůj pracovní svět ochotně vzala až pod vlastní střechu nad hlavou. V každém případě je to životní příběh, který zachránil celou Skalici.

Česká pošta považuje síť svých poboček za neudržitelnou. Má dojít k redukci

Číst článek

„Ano, ona tady u nás dělala vedoucí pošty, když tady ještě pošta byla, než nám ji poštovní úřad zrušil,“ potvrzuje starší pán.

To, co prožila Skalice, čeká asi další vesnice. Na seznamu jsou třeba Vražné, Razová nebo Andělská Hora. I tam se pravděpodobně bez ochotné paní výdejní neobejdou.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme