Česká pošta ruší malé pobočky, nahradit je mohou poštovny

Malé provozovny České pošty mizí z měst i obcí. Státní podnik je nahrazuje smluvními partnery. Jsou jimi obecní úřady anebo majitelé místních obchodů, kteří si mohou vybrat rozsah poskytovaných poštovních služeb. Jednou z možností je takzvaná poštovna. V Chomutově je zatím jediná v Ústeckém kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (iliustrační foto)

Česká pošta (iliustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Chomutovskou poštovnu provozuje i se svým krámkem Václav Svoboda.

„Poštovna je v podstatě listovní přepážka České pošty, poskytujeme tedy listovní služby, s výjimkou finančních a s výjimkou balíků. To znamená veškeré zásilky, ať obyčejné nebo doporučené v rámci České republiky i celého světa. Bez finančních dopisů, poštovních průvodek a bez balíků,“ popisuje pan Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jediné poštovně v Ústeckém kraji natáčel reportér Honza Beneš

Přestože zhruba 500 metrů od odtud je klasická přepážka České pošty, lidé o služby poštovny zájem mají.

„Třeba tady v ulici vedle je myslivecký svaz, ten sem nosí absolutně veškerou poštu. A ještě několik dalších podniků, které o tom vědí, že tady jsme, a třeba se jim nechce jít na poštu. Anebo tam taky nechtějí vystát tu frontu, to záleží na tom, jak kdy,“ přibližuje zájem místních o jeho poštovnu Václav Svoboda.

V mysliveckém spolku si chomutovskou poštovnu pochvalují.

„Mám to tam nejblíže, a veškerou poštu tak vyřizujeme obratem. Takže když tam nosím třikrát v týdnu pár dopisů, tak vím, že pan Svoboda mi je odešle na poštu. Ať je to doporučený dopis nebo dopis běžný, tak je to nejjednodušší, nejrychlejší a nejlepší,“ říká Marta Urbanová z mysliveckého spolku.

A jak vlastně poštovna zajistí odeslání zásilky?

„Máme takzvanou vyúčtovací poštu Chomutov 2 a mojí povinností je jednou za den, v určitý čas tam ty zásilky odnést. To znamená, já zásilky shromažďuji do 12 hodin, odnesu je na poštu, tam je odevzdám a oni je dál dávají do přepravy,“ vysvětluje Václav Svoboda.

Bez plnohodnotné pobočky České pošty se budou muset ještě v tomto roce obejít například obyvatelé Radonic a Mašťova na Chomutovsku. Poštovny tam ale nevzniknou.

V Mašťově chce být partnerem pošty obec. Znamená to, že by rozsah poskytovaných služeb měl být přibližně na stejné úrovni jako doposud. Obyvatelé Radonic budou chodit pro poštu do místního obchodu, který se stane takzvaným výdejním místem České pošty. Na rozdíl od poštovny tam bude možné posílat i balíky a cenná psaní.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme