České archivy vracejí Rakousku vzácné historické dokumenty

Desítky let ležely ukryty v českých archivech vzácné dokumenty, které se během následujících týdnů vrátí do Rakouska. Spisy pocházející z počátku 20. století, pojednávají o stavbách mostů nebo veřejných budov na území dnešního Polska, Rakouska a Slovinska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listina týkající se jmenování maršála Radeckého z Radče guvernérem v severní Itálii | Foto: Petra Benešová

Písemnosti byly vytříděny z nebohemikální části fondu Ministerstva veřejných prací ve Vídni z let 1908 až 1918 během jeho zpracování v letech 1954 – 1960. Při provádění spisové rozluky s Rakouskem po vzniku samostatného Československa byly zřejmě převzaty mechanicky s ostatními, tehdy ještě živými spisy nutnými pro zabezpečení chodu nového státu.

„Jedná se o archiválie, které získala Česká republika na základě spisové rozluky někdy za první republiky. Zřejmě získala archiválie, které nebyly její a nepotřebovala je, protože se nevztahovaly k jejímu území,“ vysvětluje Eva Drašarová, ředitelka Národního archivu.

Česko vrací také listiny z poloviny 19. století o úřední správě v habsburské monarchii, které zůstaly po druhé světové válce ukryté před nálety na zámku Lednice. Jedná se o dokumenty s personáliemi úředníků, dále k provozování úředních budov, k záležitostem obcí, četnictva, policie, spolků, mýtného, vodních toků, vojenství, zdravotnictví, podpory živností a řemesel. Mezi listinami je i jeden unikát.

„Teď dojde opravdu jenom k symbolickému předání. Máme připravenou jenom jednotlivinu, která se týká jmenování maršála Radeckého z Radče guvernérem v severní Itálii, Lombardsku - benátsku. Je to úřední připomínka, na které je podepsán ministr vnitra, Alexandr Bach,“ vysvětluje Drašarová.

Dokument je psán německy a novogotickou kurzivou, takzvaným kurentem. Podepsán je mimo jiné tehdejší ministr vnitra Alexander Bach. Radecký byl guvernérem v rakouských provinciích v severní Itálii až do roku 1856. O 2 roky později zemřel již v penzi na komplikace po zlomenině krčku stehenní kosti.

Listinu v pondělí předá ministr vnitra Jan Kubice Rakouskému státnímu archivu. Stane se tak na oficiální návštěvě Vídně.

V průběhu podzimních měsíců pak dojde ke skutečnému stěhování archiválií, a to obousměrně. Také Česká republika obdrží od Rakouského státního archivu blíže neupřesněné cenné archiválie.

Petra Benešová, Simona Bartošová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme