České Budějovice by se měly napojit na evropské vodní cesty

První úsek splavnění Vltavy mezi Hlubokou nad Vltavou a Českými Budějovicemi měří necelých devět kilometrů. Právě dnes se otevírá modernizovaný jez v Českém Vrbném, které leží asi na půli cesty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiráskův jez na Vltavě | Foto: Alena Palečková

Nová plavební komora o délce pětačtyřiceti metrů pojme plavidla do tří set tun a překonává sedmimetrový výškový rozdíl. Hotová je už i prohrábka koryta na plavební hloubku jeden metr šedesát centimetrů z Českých Budějovic až do Hluboké nad Vltavou.

Podle Miroslava Šefary z Ředitelství vodních cest je tím konečným cílem napojení na evropské vodní cesty. "Slibujeme si od toho, že finálním produktem bude nová destinace pro desetitisíce vodních turistů, kteří existují v Evropské unii," řekl Šefara.

Lanova loděnice neboli koncové přístaviště v Českých Budějovicích má k dispozici i obratiště pro lodě o délce do čtyřiceti tří metrů. Dalším úsekem bude prodloužení splavnosti až do Týna nad Vltavou. První propustě pro vory tu vznikaly už od čtrnáctého století.

Martin Pokorný, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme