České Budějovice čekají na rozluštění koaliční křížovky, řešení zatím není

Koaliční vyjednávání v Českých Budějovicích trvají už měsíc. Začala na konci června odvoláním primátora Jiřího Svobody. I když opozice nabyla krátkodobou přesilu, na vytvoření nové, silné koalice to zatím nestačí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II. | Foto: Martin Brychta

Opoziční zastupitelé vytýkali odvolanému primátorovi, že za půl roku od voleb neudělal nic pro město. Odvolali ho, alternativní řešení ale nenabídli.

Výsledkem je pouze oslabená rada města, dočasný primátor a rozštěpené zastupitelstvo. Odvolaný primátor Jiří Svoboda z hnutí ANO se proto snaží vytvořit novou a pevnější koalici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koaliční vyjednávání v Českých Budějovicích sleduje Martin Pokorný

„Nám by se zdálo efektivní, kdyby v radě města byly tři nejsilnější strany podle výsledku voleb plus případně doplněné o nějakou další menší stranu,“ říká Svoboda.

Hnutí ANO se sociálními demokraty a Hnutím Občané pro Budějovice by měli v zastupitelstvu 25 hlasů, což by pro hlasování zajistilo nadpoloviční většinu.

Takové koalici se nebrání ani Ivo Moravec z hnutí Občané pro Budějovice: „Nepřipadá pro nás, pro občany koalice ať už otevřená, či skrytá s komunistickou stranou. Ale sociální demokrati? Samozřejmě.“

Hnutí ANO a občané pro Budějovice vstoupila do koaličních jednání jako jeden celek. To se ale nelíbí sociálním demokratům, kterým vadí jejich bývalý koaliční partner - hnutí Občané pro Budějovice.

„Sociální demokracie v této chvíli upřednostňuje takovou koalici, ve které nebude přímo zastoupeno toto hnutí,“ říká Petr Podhola z ČSSD.

„Myslím, že je to opravdu otázka dalších jednání. Nicméně sociální demokracie zatím nevidí prostor pro takovéto koaliční uskupení.“

Odpadlíci z bývalých koaličních stran už vytvořili uskupení nezávislých zastupitelů. Zastupitelstvo se sejde až na konci září.

Senovážné náměstí České Budějovice | Foto: Jana Matznerová

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme