České farnosti dostaly dotazník papeže Františka, církve se ptá na citlivá témata

Dotazníky papeže Františka už dorazily i do českých farností. Kvůli chystanému církevnímu sněmu o rodině příští rok chce Vatikán zjistit, jak se církev vyrovnává s citlivými tématy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Zdroj: ČTK

Dotazník řeší například antikoncepci, neúplné rodiny nebo svazky osob stejného pohlaví. Kněží mají odevzdat formuláře na začátku prosince. Na otázky odpovídají svými aktuálními zkušenostmi.

„Momentálně mám s přítelkyní dítě, ale nejsme církevně sezdáni. Žijeme spolu a čekáme druhé," popsal svůj stav František, který patří do farnosti Bohdalice u Slavkova. Jak řekl, je to dnes běžná situace.

Podobně jsou na tom další farníci. Někteří věřící řeší rozvod, přestože z pohledu církve je to věc komplikovaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kněží vyplňují dotazník papeže Františka. Formulářem chce zjistit, jak se církev vyrovnává s citlivými tématy. Ve farnosti v Bohdalicích u Slavkova natáčela Martina Pelcová

„Já jsem se dostala do situace, kdy jsem musela od manžela odejít a musela jsem řešit situaci rozvodem, protože manžel pije," řekla Jana z Bohdalic. Ve složité situaci jí pomáhá místní farář Jan Hanák.

Oba případy kněz zohlední při vyplňování dotazníku, který čítá celkem devětatřicet otázek. Jimi zkoumá vztah rodiny a víry.

Podle kněze Jana Hanáka je dotazník papeže Fantiška na rozdíl od jiných byrokratických počinů smyslupný.

„Nestačí jenom sázet paragrafy - zvlášť v takhle osobních věcech, jako je rodina, to prostě nejde. Já někdy říkám, že právo je taková kostra. Jenže když potkáte na ulici kostru, tak utečete. Proto je třeba, aby mělo to právo lidské tvary a tam si myslím, že ta Františkova výzva směřuje," řekl Hanák.

První část církevního sněmu o rodině bude v říjnu 2014. Druhé zasedání je naplánované na rok 2015 a má stanovit pracovní směrnice pro pastoraci rodin.

Nikola Bojčev, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme