Česko a Polsko budou jednat o smogu. Prach a kouř trápí hlavně Moravskoslezský kraj

Čím víc smogu trápí obyvatele Moravskoslezského kraje, tím větší nervozita panuje na česko-polských hranicích. Podle posledního vyjádření kanceláře ombudsmana se ani po sedmi letech nepodařilo dohodnout s polskou stranou účinnou ochranu ovzduší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Starostům v pohraničí se nelíbí, že jen o několik kilometrů dál platí mnohem mírnější pravidla a limity.

„Opravdu je vidět, že na polské straně nejsou žádné limity a valí se to tady na nás ze všech stran,“ říká Lucie Balcarová, mluvčí bohumínské radnice.

Od státních hranic odděluje Bohumín šedivá clona. Někteří Poláci sami přiznávají, že lidé u nich spalují prakticky cokoli.

„Kdyby uhlí, to by ještě šlo, ale co takové opalování měděných kabelů, plasty všeho druhu,“ říká paní Maria z polské obce Golkovice ležící v pohraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o smogovém konfliktu na česko-polských hranicích připravil redaktor ČRo Martin Knitl

Její známý pan Janusz naopak ukazuje směrem k nedaleké elektrárně v českých Dětmarovicích nebo železárnám v Třinci a dokazuje to prouděním větru spíše směrem z České republiky.

Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka z ČSSD jde o složitou otázku.

„Polská republika a polské kraje necítí ovzduší jako problém, který by měly okamžitě řešit. Dílem je to dané tím, že mají vyjednanou výjimku. Tam je to dáno polskou legislativou,“ vysvětluje Novák.

Polské zákony přitom česká strana podle jeho slov nijak neovlivní a to ani z vládní úrovně.

Novák se proto zastává českého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS, na kterého míří poměrně ostrá kritika ombudsmana kvůli malé aktivitě směrem k Polsku. Ministr přitom slibuje, že řešení hledá a hledat bude.

Do boje za čistší vzduch se pustil například ostravský magistrát, který se snaží přesvědčit polské pohraniční regiony ke společným žádostem o evropské dotace.

Po otázkách, kdy můžeme čekat jakýkoli náznak řešení, následuje téměř vždy spíše krčení ramen jak v polštině, tak i v češtině. Pokud se přístup nezmění, Moravskoslezskému kraji nezbývá než vyjmenovávat Polsko jako jednu z příčin nedýchatelného vzduchu ve smogovém období.

Martin Knitl, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme