Česko bičuje silný vítr, na horách hrozí laviny

Orkán Andrea se prohnal Českem. V noci nejvíc foukalo na Milešovce. Na horách a v polohách nad 300 metrů nad mořem se k větru přidává sněžení nebo déšť se sněhem. Meteorologové stále upozorňují na sněhové jazyky a na horách i závěje. Horská služba v Krkonoších a Jeseníkách vyhlásila třetí z pěti stupňů výstrahy před lavinami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněžení - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Podle meteorologa Miloše Dvořáka foukalo v noci nejvíce na Milešovce: „Zde s nárazy až 36 metrů za sekundu, to znamená rychlost v kilometrech v hodině 130. Jinak na ostatních místech se nárazy pohybovaly do 30. Nad třicet se ještě dostaly nárazy v Jeseníkách - 32 metrů za sekundu.“

V Krkonoších by mohlo v následujících hodinách opět připadnout několik centimetrů nového sněhu. Už večer měly na některých místech problémy opět kamiony. Silný vítr zaměstnal i hasiče, kteří například po dvaadvacáté hodině vyráželi rozřezat spadlé stromy na Královéhradecku.

V Orlických horách už tolik nefouká, ale stále sněží. Podle meteorologů bude sněžit i nadále. Za víkend by zde mohlo připadnout až na 20 centimetrů nového sněhu.

Naopak energetici, kteří za celý čtvrtek evidovali celkem 21 poruch na vedení vysokého napětí, už večer dokončili práce na posledních dvou poruchách: Úpice a Hostinného. Na severu Čech museli technici opravit šest závad na vysokém napětí, z nichž dvě přetrvávají na Chomutovsku v horských oblastech, kam se technici dostávají kvůli sněhu obtížně. Jedná se o Vitmanov a Mezihoří.

Sjízdnost silnic se v Libereckém kraji zlepšuje

Číst článek

Velké celkové množství přívalu sněhu se na horách ukládá hlavně na závětrných svazích, kde vytváří na starém sněhu nestabilní vrstvu. Podle zástupců horské služby jde o nejzrádnější situaci, proto Krkonoše a Jeseníky vyhlásily třetí lavinový stupeň na pětistupňové škále, který se označuje jako stupeň značného nebezpečí.

Horská služba doporučuje pečlivé zvážení pěších či běžkařských túr, na výletech mimo turistické cesty hrozí velké nebezpečí.

V Libereckém kraji napadlo čtvrt metru nového sněhu a foukal silný vítr, který lámal stromy. Již od časného rána opět stály kamiony mezi Desnou a Harrachovem. Podle posledních zpráv se však fronta dává do pomalého pohybu směrem k hraničnímu přechodu. Plný provoz přechodu by měl být obnoven kolem deváté hodiny ranní. Zavřených pro neprůjezdnost je také několik silnic.

V noci také popadaly stromy na několika menších železničních tratích. Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka se už ale některé podařilo opět uvolnit a obnovit provoz.

Špatné počasí si už vyžádalo těžší zranění muže v Dubé na Českolipsku, na jehož auto spadl při jízdě strom.

Silničáři pracují intenzivně na zprovoznění krušnohorských silnic | Foto: ČTK

V Pardubickém kraji je většina silnic první třídy téměr suchá, na silnicích druhé třídy leží často rozbředlý sníh. Řidiče zde může zaskočit zejména charakter terénu, kdy vozovky ve městě jsou suché, zatímco mimo něj leží sníh.

Na Karlovarsku je stále neprůjezdná silnice mezi Božím Darem a Klínovcem. Vlaky zde ale jezdí bez problémů. Pro strojvůdce platí varování před nebezpečnými místy.

Třicetimetrový kaštan vážně poškodil budovou telefonní ústředny ve Staříči na Frýdeckomístecku. Ačkoli strom byl zdravý, jeho kořenový systém byl již narušen a podle místostarosty Zbyňka Prokopa lze mluvit o štěstí, že k jeho pádu došlo nyní a nikoli v létě. V místě, kam strom dopadl, je totiž dětské hřiště.

Ačkoli pád stromu způsobil narušení statiky budovy a její přístupnost musí způsobit statik, vliv na funkčnost ústředny nehoda zatím nemá.

Nový sníh trápí i Jesenicko, kam silničáři doporučují nevyjíždět bez zimní výbavy a sněhových řetězů. Na silnicích je po úpravách rozbředlá kaše, která silně zpomaluje provoz. Problémy mají opět kamiony.

Na Vysočině se cestáři snaží obnovit provoz na silnicích s nasazením plného arzenálu všech odklízecích prostředků. Dva autobusy skončily v důsledku silných poryvů větru v příkopu. Nikomu se ale nic nestalo.

V Ústeckém kraji naměřili nejvyšší rychlost větru, na již zmiňované Milešovce 130 km/h. Kraj se potopil do tzv. bílé tmy: kvůli sněhu a větru tam není vidět na krok. I zde je uzavřeno několik silnic.

Vítr a sněžení přináší komplikace i řidičům na Bruntálsku. Policisté radí, aby po horských cestách jezdili jen se zvýšenou opatrností. Například provoz na silnici mezi Bruntálem a Šternberkem obnovili až v ranních hodinách.

Nepříznivé počasí však trápí i lidi v nížinách. Poryvy větru například na mnoha hřbitovech odnesly ozdoby a svíčky z hrobů.

Na Pardubicku ztěžuje dopravu nejen sníh, ale i charakter terénu

Číst článek

Orkán Andrea už má nejméně dvě oběti na životech. Živel udeřil téměř na celém území Německa, kde způsobil dopravní nehodou, kterou nepřežila jedna žena. Druhá oběť přišla o život v Belgii, kterou silný vítr také zasáhl.

Andrea lámala stromy, trhala střechy, přerušila na mnoha místech dodávky elektrické energie a způsobila značné materiální škody. V rakouských Alpách přinesla studená fronta až půl metru nového sněhu.

Vítr a sněžení působily problémy také na Slovensku. Komplikovala se hlavně doprava na silnicích. Tisíce domácností zůstaly bez elektřiny. Silničáři doporučují, aby si turisté při cestách na slovenské hory nezapomněli přibalit sněhové řetězy.

Výška sněhové pokrývky ze dne 6. 1. 2012

Naděžda Hávová, Ivana Bernáthová, Martin Pařízek, Vojtěch Berger, Michal Schoffer, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme