Česko bude kvůli polským větrným farmám u hranic usilovat o EIA

Kvůli plánovaným polským větrným farmám u hranice s Českem bude ministerstvo životního prostředí usilovat o mezinárodní EIA. Neškodnost polských větrných elektráren má posoudit mezinárodní studie dopadů na životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna

Větrná elektrárna | Foto: Comstock Images

Lidem na Frýdlantsku vadí plánovaná výstavba polských větrných farem. Mají vyrůst na haldách vytvořených v rámci těžby hnědého uhlí u polské Bogatynie nedaleko obcí Višňová a Heřmanice. Plánují se i u polské Jasné Hory a Zhořelce.

České vesnice se bojí hluku, změny klimatu a taky nepříjemného stroboskopického efektu. Všechny připomínky obcí směřují nejen k Libereckému kraji, ale také na ministerstvo životního prostředí.

Ministr Tomáš Chalupa se při návštěvě Frýdlantu o tento problém zajímal a připomněl, že Česko bude usilovat o mezinárodní posouzení vlivu polských větrných farem na životní prostředí, takzvanou EIA.

„My samozřejmě budeme připomínkovat. Budeme se snažit o tento proces v rámci mezinárodních konvencí.“

„V pondělí letím do Polska na jednání s rezortním kolegou, ministrem životního prostředí. Hlavní téma bude spíš oblast průmyslové aglomerace na Moravskoslezském kraji a přilehlé části Polsko. Rád bych ale zmínil v nějakém základním bodu i tuto problematiku,“ dodal Chalupa.

Ivana Bernáthová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme