Česko dusí smog, nejhůř je na tom Moravskoslezský kraj

Česko dál trápí smog. Ovzduší se zhoršuje hlavně ve větších městech. Špatně se dýchá lidem v Plzni, v Praze nebo v Brně. Překročené hranice škodlivin hlásí i Ústecký, Olomoucký, Středočeský a Karlovarský kraj. Nejhorší situace ale zůstává v Moravskoslezském kraji, smogovou situaci tam vyhlásili nově také na Třinecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

V porovnání se sousedními lokalitami je na tom Třinecko ještě nejlépe. Hodnoty polétavého prachu v ovzduší se tam pohybují okolo 150 mikrogramů na metr krychlový.

Ostatní měřicí stanice zčervenaly ještě výrazněji a ukazují šestý, nejvyšší stupeň znečištění. Nejhůře se dýchá v Bohumíně, Karviné a Orlové, kde jsou limity překročeny pětinásobně.

Prvenství ve smogové tabulce drží Věřňovice na Karvinsku, kde hodnoty polétavého prachu překročily 300 mikrogramů na metr krychlový.

Odpoledne se v Ostravě kvůli škodlivinám v ovzduší sejde pracovní skupina v čele s českým ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou a jeho polským protějškem Marcinem Korolcem.

Český a polský ministr životního prostředí budou v Ostravě jednat o smogu

Číst článek

Špatně se lidem dýchá i na jižní Moravě. V Brně překračují na několika místech hodnoty polétavého prachu více než dvojnásobně povolený limit. Problémy jsou především v centru města a kolem ulic s hustou dopravou. Překročení limitu hlásí i Mikulov a Znojmo.

V noci se zhoršil stav ovzduší v Libereckém kraji. Už dvojnásobně překračuje limity polétavý prach v Liberci a Jablonci nad Nisou. Jen o málo lepší je situace v České Lípě.

Kvalita ovzduší v Ústeckém kraji, kde včera ráno vyhlásili meteorologové smogovou situaci, se na většině míst mírně zlepšuje. Největší problémy způsobuje polétavý prach. Nejvíc ho naměřili v Chomutově, Mostě a především v Tušimicích.

Lidem se špatně dýchá i v Karlových Varech. Smogová situace zatím vyhlášena nebyla

Číst článek

V Karlovarském kraji je nejhorší situace přímo v Karlových Varech, kde jsou limity škodlivin v ovzduší překročeny skoro třikrát. Smog trápí také lidi v Sokolově.

Rozptylové podmínky se ale stále zhoršují i v dalších částech republiky, třeba v Pardubickém kraji. Měřící stanice tam hlásí dvojnásobné překročení limitu. Podle meteorologů se zlepšení očekává nejdřív v neděli.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

Igor Maňour, ČRo, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme