Česko-romské sdružení chce změny ve vedení Nového Boru a Cvikova

V Novém Boru se sešlo Česko-romské občanské sdružení. Chce najít řešení ohledně postavení Romů ve společnosti po útocích na severu Čech. V rezoluci, kterou plánují poslat prezidentovi i premiérovi, trvají na založení Výboru pro národnostní menšiny, který by měl operovat v rámci celé republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Bor - protestní shromáždění 15.8.2011

Nový Bor - protestní shromáždění 15.8.2011 | Zdroj: ČTK

Podle člena sdružení Miroslava Tancoše vládní Agentura pro sociální začleňování ani krajští koordinátoři národnostních menšin nepracují správně.

Dalším požadavkem jsou změny ve vedení města – starosta Nového Boru Jaromír Dvořák a místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla by prý měli podat demisi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eva Malá sledovala shromáždění Česko-romského sdružení v Novém Boru

„Takový starosta má jít mezi Romy a lidi a jednat s nimi, komunikovat a ne s nimi mluvit povrchně. Chtěli jsme komunitní centrum. Starosta pro to nic neudělal. Děti jsou v holobytech, jsou v ubytovnách, tam je agentura, závora, nesmí se parkovat,“ říká Miroslav Tancoš.

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák se na setkání nedostavil. „Nevidím důvod, proč mám reagovat na názory člověka, který má zaplněný trestní rejstřík, je dlužníkem města, vymyslel si svoji organizaci, lže a jeho životním cílem je být v médiích,“ vyjádřil se na adresu Miroslava Tancoše v SMS zprávě zaslané redaktorce Evě Malé.

Kritika z vlastních řad

Sdružení také není spokojeno s fungováním pracovníků romských hlídek. Ti po městě chodí v uniformách podobných stejnokroji městských strážníků. Členové hlídek by podle nich měli chodit v civilu a působit víc jako preventisté než pomocná stráž městské policie.

Na jednání Česko-romského sdružení se dnes sešlo několik desítek Romů nejen z Nového Boru, ale i z Varnsdorfu, České Lípy nebo Šluknova. V rezoluci, kterou chtějí poslat prezidentovi a premiérovi, upozorňují na zhoršující se situaci na severu Čech.

Podle nich je 85 procent jejich lidí bez práce a téměř 70 procent z nich bydlí v holobytech. Ovšem zazněla i kritika z vlastních řad.

Jan Buřič z Jiřetína pod Bukovou řekl, že věčnými stížnostmi ještě nikdo nic nedokázal. Pochopení od kolegů ale nesklidil.

Shromáždění se také rozhodli založit vlastní Romskou demokratickou stranu, která by kandidovala do Senátu i do krajských zastupitelstev. Zatím získali 850 podpisů.

Eva Malá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme