Česko svírá silný mráz. Někteří bezdomovci ale zůstávají venku

Česko trápí silné mrazy. Nejchladněji je v místech s jasnou oblohou. Na Jizerce v Jizerských horách naměřili ráno kolem minus 27 stupňů Celsia. V Krkonoších v Peci pod Sněžkou je 16 pod nulou. A taky přes den zůstane mrazivo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovci v Habrovicích

Bezdomovci v Habrovicích | Foto: Městská policie Ústí nad Labem

Arktický den nás ale podle meteorologa Štefana Handžáka zatím nečeká: „Dnešní nejvyšší teploty by se měly pohybovat od mínus 9 stupňů do minus pěti stupňů Celsia. Pokud by teploty nepřekročily minus 10 stupňů Celsia, hovoříme o arktickém dnu. O arktické noci se většinou nemluví, my spíše hovoříme o silných mrazech.“

Ani silný mráz ale nevehnal všechny českobudějovické bezdomovce do azylových domů, mnozí jsou na tuto zimu zvyklí. Plný tak není ani azylový dům sv. Pavla.

V průběhu předešlého dne sem přišlo celkem 74 lidí bez domova. Přišli se sem zahřát, najíst a nebo i přenocovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V azylovém domě sv. Pavla v Českých Budějovicích natáčela Jitka Cibulová-Vokatá

Včerejší sněhová kalamita ochromila českobudějovickou dopravu. V denním centru azylového domu však žádné výrazné problémy nezaznamenali. Jak říká sociální asistent Pavel Cígler, byl to den jako každý jiný:

„Ani mrazy, ani sníh nezpůsobily větší nárůst než několik osob navíc.“

Pracovníci charity všem zájemcům kromě přístřeší nabízí i ošacení zdarma. Čaj zdarma není. Ten si mohou ale za nepatrnou částku koupit sami přímo uvnitř azylového domu, stejně tak jako další nápoje.

„Nejsou prostředky na to, abychom klientům kupovali nějaké potraviny. S výjimkou polévky, která je ve 14 hodin každý všední den vydávána zdarma. Momentálně ještě paní ředitelka diecézní charity vydává polévky též v sobotu. Jinak potravinovou pomoc nabízíme za poměrně nízkou cenu. Čaj například stojí dvě koruny, káva čtyři koruny, vietnamská polévka pět korun. Pokud mají pánové obzvlášť krizovou situaci, mohou si to koupit i na dluh, a to do sta korun,“ pokračuje Cígler.

Kvůli silným mrazům mohou zamrznout vodoměry a odstavit dodávky vody

Číst článek

Denní centrum Azylového domu sv. Pavla pro muže je denně otevřeno od 8 do 16 hodin. V pátek byl vyhlášen krizový režim, což znamená, že klienti zde mohou strávit místo dvou, čtyři hodiny v tomto čase.

Od půl šesté večer je v provozu nocležna. Tu mohou lidé bez domova využít až do osmé hodiny ranní. Další možností, jak si prodloužit pobyt v azylovém domě, je vypomoci s úklidem.

„Za normálních okolností tady pánové v denním centru mohou pobýt maximálně dvě hodiny. Ovšem nyní mohli zůstat déle, pokud pomohli s úklidem sněhu nebo s něčím jiným,“ dodává Cígler.

V případě velkých mrazů vyhlásí českobudějovická charita krizový režim i o víkendu.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme