Česko zasypal další sníh. Podle meteorologů bude chladný i duben

V Česku opět sněží. Neděle bude zatažená a sníh bude padat i nadále, více ho připadne na Moravě a ve Slezsku. Meteorologové vydali výstrahu pro několik krajů. Ohlásili už také, že duben bude pokračovat v trendu chladného počasí, jaké panuje v těchto dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silné sněžení komplikuje dopravu v Česku | Zdroj: ČTK

Řidiči především na východě republiky by si měli dát pozor, některé silnice už jsou zaváté, například na Zlínsku.

Na Vsetínsku už připadlo 8 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách Velkých Karlovic 16. Dopravu komplikuje i silný vítr. Na Uherskohradišťsku nasadili silničáři všechny sypače a 4 traktory. Komunikace se zatím daří udržovat sjízdné, je však třeba maximální opatrnost.

Sníh leží také na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou a mezi Vyškovem a Kroměříží. Meteorologové varují, že v Jeseníkách a Beskydech napadne 20 centimetrů až půl metru sněhu. Horská služba proto varuje, aby lidé nechodili na túry. V nížinách meteorologové očekávají 10 až 20 centimetrů.

Na Jesenicku začalo sněžit ve tři hodiny ráno. Oproti Šumpersku, kde chumelí jen ve vyšších partiích, je Jesenicko pod sněhem celé, ale zatím pokrývka dosahuje jen několika centimetrů. Silničáři jsou však v plném nasazení a upozorňují, že vozovky mohou klouzat. Varují také před sněhovými jazyky v okolí Ostružné, Branné a Horní Lipové. Úsek mezi Drahany a Nivou na Prostějovsku je natolik zavátý, že ho silničáři museli uzavřít.

Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji na Bruntálsku, kde přes noc napadlo asi 10 centimetrů nového sněhu a stále hustě sněží. Také fouká vítr, takže se na silnicích tvoří jazyky. Přesto jsou zatím sjízdné. Počasí také uzavřelo rychlostní komunikaci R35 na 288. kilometru na Ostravu - havaroval tam kamion, silnice je neprůjezdná a policie odklání dopravu.

Sněhová kalamita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Hustě sněží také na jižní Moravě. Tamní silnice a dálnice pokrývá vrstva rozbředlého sněhu. Od noci ho připadlo několik centimetrů. Sněží přitom i nadále a řidiči proto bojují se sníženou viditelností. Situaci komplikuje také vítr, který vytváří sněhové jazyky a závěje, a na výše položených místech je i námraza.

Na Znojemsku napadlo 10 centimetrů sněhu, hasiči museli pomáhat v noci ze závěje sanitce. Na Hodonínsku mají silničáři v terénu všechny posádky, podobně na Blanensku, Břeclavsku a Vyškovsku. Na výše položených místech se tvoří námraza a vlivem větru i sněhové jazyky. Hasiči už vyjížděli k případům stromů spadlých přes cestu nebo na dráty elektrického vedení.

S rozmary počasí se potýká také Slovensko. Hrozí záplavy i laviny

Číst článek

Na dálnici D1 ve směru na Prahu se staly dvě dopravní nehody, jedna u Javůrku a další u Vyškova, obě blokují levý jízdní pruh. Například na Vyškovsku je pro nákladní auta uzavřena silnice mezi Drnovicemi a Podomím.

Sníh zasypává i silnice na Vysočině. Od noci tam zatím napadlo v průměru šest centimetrů mokré těžké pokrývky. Dálnice D1 je v regionu s velkou opatrností sjízdná - prohrnují ji sypače, zůstávají zde ale zbytky sněhu a viditelnost ztěžuje chumelení. Zatím není hlášena žádná dopravní nehoda.

Několik centimetrů sněhu připadlo také v Královéhradeckém kraji. Lehký prašan v kombinaci s větrem komplikuje dopravu například v Orlických horách, kde se tak tvoří sněhové jazyky a závěje. S opatrností se však jezdí bez problémů.

Silničářům se daří na většině míst kalamitu zvládat | Foto: ČTK

„Až do pondělní jedné hodiny v noci platí výstražná informace pro Jihočeský, Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj varující před novou sněhovou pokrývkou,“ informuje meteorolog Pavel Borovička.

„Před sněhovými jazyky platí výstražná informace pro Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký kraj,“ dodává. V noci z neděle na pondělí se také může tvořit náledí.

Meteorologové už také ohlásili, že celý duben bude chladný a deštivý. Největší zima má být příští týden. Příliš se neoteplí ani později, kdy se budou teploty držet pod dlouhodobým dubnovým průměrem, který je 8,3 stupně Celsia.

Zuzana Zatloukalová, Andrea Švubová, Vlasta Gajdošíková, Tereza Bartůňková, Daniela Karafiátová, Hana Mikulincová, Simona Bartošová, Stanislav Janalík, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme