Česko získalo památkářského Oskara

Významné mezinárodní ocenění získalo Česko za projekt konzervace a prezentace Horního hradu v Bečově nad Teplou. Cenu Europa Nostra převzala v tureckém Istanbulu šéfka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bečov | Foto: archiv Národního památkového ústavu

„Jde nám o to ukázat veřejnosti, jakým způsobem se obnovuje středověká památka. Celý projekt je doplněn výukovými programy. Chceme právě na tomto programu ukázat jakýsi minikurs stavební historie v autentické podobě, na autentických konstrukcích,“ řekla Goryczková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková

Projekt je mimořádný tím, že je sice ukázán na hradě Bečově, ale výukové programy mohou být využity i na jiných hradech a zámcích, které se rozhodnou prezentovat autentické historické konstrukce a jejich obnovu.

Europa Nostra je ocenění Evropské unie za obnovu kulturního dědictví. Česká republika získala tohoto ‚památkářského Oskara‘ už několikrát.

V minulých letech to bylo například za konzervaci jižní fasády hradu v Českém Krumlově nebo za obnovu barokního divadla ve stejném městě.

Naděžda Hávová, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme