Českobudějovické školy testují, zda jejich žáci neberou drogy. Stačí na to samolepka

Českobudějovické školy našly netradiční způsob, jak kontrolovat svoje studenty, zda neberou drogy. Učitelé jim neprohrabávají tašky ani jim neodebírají krev. Přítomnost zakázaných látek odhalí pouze z předmětů, kterých se studenti během pobytu ve škole dotýkají. Nové technologie v boji proti drogám, které podporuje i Jihočeský kraj, tak podle učitelů pomáhají v prevenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto)

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Odhalení drog trvá jen několik málo vteřin a není k tomu potřeba žádný složitý přístroj, ukazuje vedoucí preventivního projektu a lékař Klinické farmakologie českobudějovické nemocnice Petr Petr:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o tom, jak českobudějovické školy testují své žáky na drogy

„Je to samolepka, která je krytá fólií. Představme si to jako hodně velkou poštovní známku. Přiložíme, poklepeme a ze vzdálenosti patnácti centimetrů postříkáme sprejem.“

Pokusným modelem byl mobilní telefon redaktorky Radiožurnálu. Na něj přilepil doktor Petr první samolepku. Během pěti vteřin bylo jasno: samolepka se nezabarvila do modra, takže redaktorka byla čistá, bez drog.

Stejně v testu dopadli i žáci škol v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově, kde odborníci z českobudějovické nemocnice polepovali před dvěma lety lavice, židle, šatní skříňky nebo toalety. Tedy všechna místa, kterých se studenti dotýkají a zanechávají na nich svoje otisky. Z nich pak pomocí samolepek mohou odborníci určit druh drogy, se kterou přišly děti do kontaktu.

Ředitelka Olga Strnadová vysvětluje důvod, proč se její Vyšší odborná a střední škola přihlásila do preventivního programu:

„Vzhledem k tomu, že se jedná o závažnou problematiku, tak jsme si řekli, že by bylo dobré zjistit, jaký vzorek mládeže zrovna navštěvuje naší soukromou školu. Samozřejmě, že jsme nemohli předpokládat, jak to všechno dopadne.“

Podle škol testy pomáhají v prevenci

Pro školu test nakonec dopadl dobře. Nebrání se proto znovu s lékaři spolupracovat. Ti chtějí preventivní program opakovat i v následujících letech.

Kromě další základních a středních škol v jiných krajích mají o test zájem hlavně bezpečnostní agentury. Nadále školy v prevenci podpoří finančně i Jihočeský kraj, potvrzuje hejtman Jiří Zimola. Jeden stěr samolepky přijde na sto korun.

„Jde spíš o to přimět školy k tomu, aby se s námi a s vědeckými pracovníky na projektu chtěly podílet. V konečném důsledku to bude znamenat, že takový účastník tohoto projektu o sobě prohlašuje: Já se ničeho nebojím, protože u nás je nebrat drogy normální,“ říká hejtman Zimola.

Odborníci na drogové závislosti metodu kritizují

Preventivní metody ale kritizují odborníci na léčbu drogových závislostí. Takové testování studenty od užívání zakázaných látek prý vůbec neodradí. Navíc učitelé je ani nemusí informovat o tom, že šetření na škole probíhá, protože nekontrolují samotné žáky.

Test neodhalí konkrétního studenta, ale pouze rozpozná, o jakou drogu se jednalo. Kdyby byl výsledek pozitivní, další postup je na samotné škole. Podle lékaře Petra Petra nejde v žádném případě o kriminalizaci studentů.

„Kolektivům, které chtějí být bez drog, děláme kontrolu, jestli se jim to daří. Čili my je nechceme nachytat, my uděláme místní chemické šetření a dáme jim na to certifikát,“ podotýká Petr.

Novou metodou se jeho lékařský tým inspiroval v USA. Tam každá firma, která nakládá s veřejnými penězi, musí mít doklad o tom, že její pracoviště je bez drog. Brzy by jí mohly používat i další školy v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Martin Hromádka, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme