Českolipská nemocnice chce po sedmi letech obnovit lůžkové oddělení ORL

Do nemocnic mimo Českou Lípu musí jezdit rodiče s malými pacienty například na odebrání nosních nebo krčních mandlí. Od léta 2006 totiž chybí v českolipské nemocnici lůžkové oddělení ORL. Vedení nemocnice ho nyní chce obnovit. Plánuje obnovit i další zrušenou lůžkovou část URL, které tu také už několik let chybí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českolipská nemocnice

Českolipská nemocnice | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Věra Šachová patří k těm rodičům, kterým se podařilo odoperovat dítě ještě na lůžkovém oddělení ORL v českolipské nemocnici.

„Byly jsme tam vlastně s dcerou, vyšetřili mi ji a zároveň jsme tam zůstaly na hospitalizaci s mandličkami. Teď mám mladší dceru a nedovedu si představit, že bychom teď musely kamkoli jinam a nemohly bychom zůstat tady v Lípě,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českolipská nemocnice chce obnovit lůžkové oddělení ORL. Podrobnosti zjišťoval redaktor Tomáš Mařas

Už více než sedm roků chybí v českolipské nemocnici lůžkové oddělení ušní - nosní - krční. Rodiče s dětmi tak musí na plánované zákroky jinam. Většinou do nemocnice v Liberci, Děčíně nebo do Mladé Boleslavi.

„Synovi nebyly ani tři roky. Když jsme měli mandle, tak jsme měli být v nemocnici v Mladé Boleslavi v sedm ráno. Pustili nás asi ve tři odpoledne, protože jsme byli bez komplikací,“ popisuje paní Martina Černá.

Tím to pro ně ale neskončilo. Syn musel o několik měsíců později na druhý zákrok. Tentokrát jeli do děčínské nemocnice na zákrok, který se nedal udělat ambulantně. „A když jsme měli krční, tam jsme museli spát tři dny. To bylo v Děčíně. Přijeli jsme odpoledne, druhý den ráno mu to dělali a za tři dny jsme jeli domů,“ vysvětluje.

I když je většina zákroků plánovaných a pacienti znají termín s předstihem, je cesta do nemocnice v jiném městě komplikace. Větší pak pro rodiče s malými dětmi.

„Museli jsme sehnat auto, abychom tam byli brzo. Kdybych nesehnala auto nebo kdyby nás někdo nevzal autem, museli bychom jet brzo ráno vlakem nebo autobusem. Pro mě by to bylo náročnější, i pro toho kluka, když mu nebyly ještě ani tři roky,“ konstatuje paní Černá.

ORL přešlo do soukromí

Že je absence oddělení komplikací pro obyvatele Českolipska, si uvědomuje i ředitel českolipské nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

„ORL v podstatě přešlo do soukromí, poslední doktor, který sloužil, má svoji ordinaci. Pro pacienty víme, že je to špatně, protože v pátek ve dvanáct končí a není kam s tím dítětem, když ho ty ouška bolí, přijít,“ vysvětluje.

Jaroslav Kratochvíl by rád po letech obnovil lůžkové oddělení ORL. Jestli se to povede, závisí na jednání s pojišťovnami. „Bude to jednání s pojišťovnou o vytvoření nového týmu a vytvoření podmínek pro ten tým. Prostory pro to budou, ale jde o to vytvořit personální zázemí,“ konstatuje.

Začít jednat s pojišťovnami chce ředitel příští rok. I kdyby se obě strany dohodly, není možné stanovit termín, kdy by se lůžkové oddělení ORL opět rozjelo. Jisté je jen to, že to nebude příští rok.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme