Českolipská nemocnice vymění zařízení vyrábějící chlad. To stávající je staré a nestíhá

Většina nemocnic má moderní a výkonná zařízení, která zajišťují pacientům i personálu příjemné klima i za horkých dnů. V českolipské nemocnici tomu tak není – zařízení vyrábějící chlad je zastaralé a svou roli plní jen s obtížemi. V dohledné době by se to však mělo změnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věže chladícího zařízení na střeše českolipské nemocnice

Věže chladícího zařízení na střeše českolipské nemocnice | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Technická místnost v suterénu nemocnice vypadá jako strojovna ponorky. Nechybí ani čerpadla, která vzduch tlačí směrem vzhůru na střechu.

„Tady je chlazení. Každé má čtyři kompresory, které se spínají postupně, podle toho, jaký je potřeba chlad," ukazuje mechanik českolipské nemocnice Zbyněk Zoubek.

Ten vysvětluje, že původní zařízení z doby před třiceti lety se asi po pěti letech rozbilo a jako provizorium ho mělo na dva roky nahradit jiné – od společnosti, která nedaleko těžila uran. „Z dvou let se stalo přes dvacet let,“ konstatuje Zoubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O technickém zázemí českolipské nemocnice natáčel redaktor Tomáš Mařas

Zařízení sice pravidelně prochází kontrolou a má platné revize, už však nevyhovuje. Když je větší teplo, nestíhá, a navíc se v něm jako chladicí směs používá freon.

„Už se nikde dávat nesmí. V podstatě tady se používá jen z toho důvodu, že to zařízení je staré a je na něj udělané,“ doplňuje Zoubek.

Problém je také energetická náročnost. „Musíme přesně sledovat předpověď počasí a podle toho zařízení v předstihu zapínat, abychom neporušili nasmlouvaná čtvrthodinová maxima v odběru elektrické energie a nevystavovali se zbytečným penále nebo navýšení cen," dodává technicko-provozní ředitel českolipské nemocnice Ivan Garaj.

Další část systému, který v létě vyrábí pro nemocnici chlad, je na střeše a i ta přesluhuje. Zařízení vzdáleně připomínající věže jaderné elektrárny by se mělo měnit po sedmi letech, ale slouží už patnáct.

Výměna stávajícího zařízení za nové a výkonnější se však blíží – měla by se uskutečnit na přelomu roku.

„Chceme směřovat tuto výměnu do období, kdy není nutné vzduch dochlazovat, to znamená na zimní období,“ uvedl Ivan Garaj. Podle něj by měly práce trvat odhadem dva až tři měsíce.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme