Český Krumlov může být zapsán na seznam památek v ohrožení

Zástupci českých památkářů a politiků se v nejbližších dnech pokusí téměř o nemožné - shodnout se na tom, co udělají s otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. To se tam točí i přes odpor ochránců kulturního dědictví a pro radost tisíců návštěvníků Českého Krumlova dvacet let. Členům UNESCO zdá se došla trpělivost a dali Česku rok na společné řešení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Točna v Českém Krumlově | Foto: Jan Rosenauer

Poslední ultimátum zaznělo na zatím posledním setkání členů UNESCO v Paříži. Česko se musí dohodnout, co s otáčivým hledištěm udělá, jinak UNESCO zapíše Český Krumlov na seznam památek v ohrožení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drž točna v ohrožení.mp3

„Do 1. února 2013 musíme podat zprávu na UNESCO, jakým způsobem budeme tento problém řešit. Zapsání na seznam ohrožených památek je pro nás nepřijatelná záležitost,“ říká starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Památkářům umístění otáčivého hlediště v barokní zahradě vadí a chtějí ji odstranit. Ostatní to odmítají, i když souhlasí s tím, že na monstrum z betonu a oceli není za denního světla pěkný pohled. Nejsložitější podle starosty Cardy bude dohoda s památkáři:

„Jejich názor je samozřejmě razantnější, než všech ostatních subjektů. My bychom rádi, aby ten divadelní duch zahrady zůstal zachován. Ale chápeme, že oni chtějí své průhledy, své pohledy do zahrady, chtějí rekonstrukci barokní části a chtějí rekonstrukci Belárie. Ale to není nic proti našemu záměru.“

V nejbližších dnech bude vyhlášení mezinárodní architektonická soutěž a starosta Českého Krumlova Dalibor Carda doufá v to, že mezi návrhy na novou podobu točny bude také ten, který se bude zamlouvat i památkářům.

Michaela Vetešková, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme