Český les stojí o turisty, dotace by podle místních měly být účelnější

Odlehlé venkovské oblasti se vylidňují a málokdo má recept, jak tento trend zvrátit. Některá krajská zastupitelstva vyčleňují peníze, aby zlepšila podmínky pro život. Třeba Plzeňský kraj každoročně rozdá skoro sto milionů korun na stabilizaci a obnovu venkova.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava

Šumava | Foto: Jiří Kamen | Zdroj: Český rozhlas

Samotní venkované třeba v Českém lese u hranic s Německem ale žádný velký přínos těchto peněz nevidí. Hrdě se hlásí k tomu, že se o živobytí starají sami a za svoje.

Jestli někdo provozuje živnost opravdu na samotě, tak je to Marek Hruša. Před čtyřmi lety koupil hájenku v zaniklé vesnici Pleš a přestavěl ji na penzion. Z hlavní silnice k hraničnímu přechodu Železná je to k němu pět kilometrů po rozbité lesní cestě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zvrátit vylidňování některých částí Českého lesa, zjišťoval reportér Ľubomír Smatana

„Je to částečně moje práce i práce předchozího majitele, který to koupil v 90. letech a zrekonstruoval,“ říká Hruša. Na rekonstrukci žádné peníze nedostal. „Žádný ježíšek bohužel nepřišel,“ poznamenává s úsměvem.

U dubového stolu před chalupou sedí František Hoffmeister, stálý návštěvník penzionu a amatérský historik. Pochází z Domažlic a ve svých letech má dost zkušeností na to, aby věděl, jak se Český les mění.

Domorodci nepostrádají iniciativu

„Obyčejní lidé by spíše potřebovali, aby se to nabalilo na jejich zainteresování. Aby k nim jezdili letní hosté, aby se právě toto podporovalo. Protože jinak je to v Českém lese úplně ztracené,“ stýská si Hoffmeister.

Penzista listuje albem a ukazuje snímky z různých akcí, které tu s Markem Hrušou pořádají. Třeba tu předvádějí, jak vypadala českoněmecká hranice za socialismu.

rekonstrukce podoby státní hranice s imperialistickým Německem | Foto: Jan Rosenauer

Podle Hruši má život v pohraničí budoucnost, jen by se měly dotace utrácet účelně:

„Že by tady byl nějaký fond na nějaké zalidnění, abych řekl pravdu, nepozoroval jsem nic. Myslím, že peníze, pokud někam doputují, tak asi na jiná místa, než by měly. Ale co se týká tady toho, tak se to míjí účinkem.“

Boj o turisty

Samota Pleš patří pod městečko Bělá nad Radbuzou a její nezávislý starosta Libor Picka jen kroutí hlavou. Obec platí cyklobus z Plzně, buduje odpočívadla, opravuje silnice. Starosta si ale myslí, že nízký počet turistů v Českém lese je nevýhoda, ze které je třeba udělat přednost:

„Naše deviza je, že tady nikdo není. Ale chceme je tady. Ten, kdo má Karlštejn, nebo je z Modravy, tak o turistickém ruchu neví nic. Tomu tam lidé přijedou. Ale proč by měli přijet do Bělé? Do Černé? O každého turistu se bijeme, bojujeme a stojí nás více peněz než v oblíbených destinacích.

Žádná poctivá data o vylidňování venkova nejsou k dispozici. V předvolební kampani Plzeňského kraje je to ale silné téma, které však v penzionu na Pleši berou s velkou rezervou.

Předvolební speciál s Martinem Veselovským z Plzeňského kraje se zaměří i na další regionální témata. Uslyšíte ho dnes na Radiožurnálu po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme